Divadlo v Dlouhé, Dlouhá 727/39, 110 00 Praha 1

Pokladna je otevřena ve všední dny od 12 do 19 hod. a dvě hodiny před začátkem představení, pokud se hraje o víkendu či ve svátek.

NOVINKY DO VAŠEHO E-MAILU

Dítě v Dlouhé 2019

Dítě v Dlouhé 2019

Festival se konal v termínu od 15. května 2019 do 20. května 2019

mail_Dite mensi

21. ročník soutěžní divadelní přehlídky Dítě v Dlouhé už zná vítěze obou festivalových cen. Cena diváků, udělovaná na základě hlasování po každém představení, se od letošního ročníku nově jmenuje Cena Dítko a jako první ji získalo Naivní divadlo Liberec za inscenaci Pohádka o Liazce v režii Martina Tichého. Vedle divácké ceny uděluje festival také novou cenu odbornou, pojmenovanou po zakladateli Divadla v Dlouhé Janu Bornovi. První Cenu Jana Borny získalo na základě rozhodnutí poroty brněnské Divadlo Polárka za inscenaci František z kaštanu, Anežka ze slunečnic v režii Jana Cimra.

Festivalovou porotu tvořili zástupci Divadla v Dlouhé, Klubu mladých diváků, divadelní kritička a publicistka Nicola Škvarová a dramaturg, režisér a pedagog Luděk Horký, který rozhodnutí poroty odůvodnil: „Cena Dítko změnila svůj kabátek a přejmenovala se na Cenu Jana Borny. Neztratila přitom nic ze svého smyslu, tedy ocenit inscenaci, která byla v kontextu festivalového programu výjimečnou a která zprostředkovala svým divákům autentický divadelní zážitek. Za takovou označila letošní odborná porota inscenaci Divadla Polárka František z kaštanu, Anežka ze Slunečnic. Divadelní adaptace lyrického pohádkového příběhu básníka Radka Malého dobře vystihuje křehkost předlohy a dále ji rozvíjí v situacích a vztazích rázovitých postaviček. Inscenátoři originálně pracují s prostupováním prostor jeviště a hlediště, zprostředkovávají dětem sevřený zážitek, založený na komplexním smyslovém vnímání divadelní poezie. Inscenace vyniká osobitým a vkusným výtvarným stylem a smyslem pro přirozenou interakci s dětským publikem.“

Festival letos nabídl představení sedmi mimopražských divadelních souborů a koncert vážné hudby pro rodiče s malými dětmi. Na dvanáct festivalových akcí si koupilo vstupenku 2 935 převážně malých a mladých diváků, od batolat přes školáky až ke studentům středních škol. Někteří přišli dopoledne se školou, jiní odpoledne s Klubem mladých diváků, další večer či o víkendu s rodiči a prarodiči.

Hlavním tématem letošního ročníku festivalu Dítě v Dlouhé bylo hledání identity a vlastního místa na světě, ba i na onom světě. Hlavní hrdinové většiny festivalových inscenací se potýkali s otázkami, kým jsou a kam patří, jaké je jejich postavení či životní úkol a také s tím, jak se vyrovnat s dočasností své pozemské pouti.

Jen nemnozí jsou si zcela jisti sami sebou. Vedle pohádkového Boha a Lucifera (Nebe – peklo), u nichž člověk sebejistotu vcelku čeká, je to třeba Babička Boženy Němcové, která prostě ví, co je správné a co ne, a přes celoživotní pokoru neváhá postavit se za správnou věc. Mnohem větší starosti má se sebou Vango, chlapec, který nezná své rodiče ani svou národnost a při hledání svého původu rozhýbe události v celé Evropě. Čarovný mlýn zase obrátí vzhůru nohama jiný ztracenec – Krabat, který lehkomyslně vstoupí do učení k tajemnému Mistrovi. Jako talentovaný Čarodějův učeň je vystaven mnoha zkouškám i pokušením a do poslední chvíle nevíme, zda se mu podaří uhájit morální integritu a tím duši i život nejen svůj, ale i svých blízkých. Mnohem odlehčenější podobu cesty za svým já vykoná hrabě Telek z Teleke, když navštíví Tajemný hrad v Karpatech s jeho bizarním osazenstvem i okolními obyvateli, i Brouček, který má zřejmě problém s přijímáním autorit a různá rodinná i komunitní pravidla si musí ověřit na vlastní křidélka. DJka Eva rozvrátí pravidla nebe i pekla a řadě postav pomůže najít odpověď na otázku, kým jsou nebo kým by chtěly být, než si na ni odpoví sama a přijme svůj úděl. Své místo na dočasné pozemské pouti hledají a nalézají František (z kaštanu) a Anežka (ze slunečnic) a poznání sebe sama čeká i posádku liberecké Liazky na trati pouštní rallye Paříž – Dakar.

Autorem ilustrací v katalogu i dalších materiálech letošního ročníku festivalu byl Jaroslav Milfajt, scénograf, kostýmní výtvarník a ilustrátor, který dlouhá léta spolupracoval s režisérem Janem Bornou. Navrhl výpravu pro většinu Bornových inscenací v Dlouhé a také ilustroval pět sbírek jeho básní. V letošním roce se Jaroslav Milfajt stal nositelem Ceny ASSITEJ za dlouhodobý přínos ke scénografii divadla pro děti.

Festival Dítě v Dlouhé pořádá Divadlo v Dlouhé s podporou svého zřizovatele hl. m. Prahy a Ministerstva kultury.

Program

Dopolední představení pro školy

  1. čtvrtek 10.00 Pohádka o Liazce / Naivní divadlo Liberec
  2. pátek 10.00 Vango / Divadlo rozmanitostí, Most
  3. pondělí 10.00 Nebe – peklo / Divadlo v Dlouhé

Večerní představení pro větší děti a dospělé

  1. středa 19.00 Babička / Městské divadlo Kladno
  2. čtvrtek 19.00 Tajemný hrad v Karpatech / Divadlo Alfa, Plzeň
  3. pátek 19.00 Čarodějův učeň / Činoherní studio, Ústí nad Labem

Víkendový program pro celou rodinu

  1. sobota 9.30+11.00 Filharmoniště /Dechové kvarteto Gaudioso – koncert
  2. sobota 15.00 Broučci / Divadlo Lampion, Kladno
  3. neděle 10.00 František z kaštanu, Anežka ze slunečnic / Divadlo Polárka, Brno
  4. neděle 17.00 Nebe – peklo / Divadlo v Dlouhé