Dotkni se vesmíru a pokračuj

René Levínský

Městské divadlo Brno 2.15 h včetně pauzy Hlavní sál

Dotkni se vesmíru a pokračuj

Režie Hana Burešová   Dramaturgie Štěpán Otčenášek   Scéna Tomáš Rusín   Kostýmy Zuzana Štefunková-Rusínová   Hudba Petr Hromádka

Komedie o cestě z vrcholu až na samé dno a pak zas dál

Hostování nové inscenace Hany Burešové. Fotografie a další informace najdete na stránkách Městského divadla Brno

Bohumil Plánovský, vedoucí skupiny Biochemie a molekulární biologie Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR dosáhl na metu nejvyšší – podařilo se mu objevit mechanismus vzniku nového druhu, a tedy podstatu evoluce. Při této příležitosti napadne jeho dávného přítele Adama Šmída, že bude genom sekvencovaný Plánovským analyzovat ze svého pohledu, z perspektivy matematického lingvisty. Budeme-li genom chápat jen jako posloupnost dvaceti písmen, které kódují jednotlivé aminokyseliny, není náhodou v genomu zašifrován nějaký vzkaz od bytosti či bytostí, které nás stvořily? Pokud jsme tedy byli stvořeni, samozřejmě.
Toto je výchozí situace nové komedie René Levínského, kterou v premiéře uvedlo v listopadu 2016 Národní divadlo v Praze. V Městském divadle Brno se v režii Hany Burešové hra ale představí v modifikované verzi: odehrává se na brněnských vědeckých ústavech i v brněnských restauracích a její veliké finále probíhá v parku v Lužánkách.
Otázky, které nová Levínského hra klade, jsou vlastně docela staré. Můžeme (a smíme) lidský genom modifikovat a stvořit „nového lepšího člověka“? Kdo je vyvolen, aby vyzval lidstvo na novou cestu? Hra o světě vědy i pavědy, spolku Sisyfos, o cestě z vrcholu až na samé dno a pak zas dál vznikla v tiché úctě k podivuhodné životní cestě Iljy Ripse.

zobrazit více

Účinkují

Petr Štěpán Ing. Bohumil Plánovský, Ph.D.
Alena Antalová JUDr. Božidara Plánovská, jeho žena
Svetlana Janotová Mgr. Anděla Suchemá, jeho doktorandka
Igor Ondříček RNDr. Adam Šmíd, Ph.D., lingvista a matematik
Viktor Skála Prof. RNDr. Dušan Antal, DrSc., ředitel ÚCHE AV ČR
Ivana Vaňková Bc. Svatava Hovorková, novinářka
Miloslav Čížek Prof. Ing. Cyril Špaček, DrSc., emeritní biochemik
Rastislav Gajdoš Doc. Ing. Vojtěch Růžička, CSc., biochemik
Aleš Slanina Mgr. Jonáš Kristek, Ph.D., entomolog (termitolog
Jan Mazák RNDr. Jiří Řehoř, CSc., předseda spolku Sysifos

Aktuální počet repríz 1 Premiéra 16. 9. 2017 Sdílet