Divadlo v Dlouhé, Dlouhá 727/39, 110 00 Praha 1

Pokladna je otevřena ve všední dny od 12 do 19 hod. a dvě hodiny před začátkem představení, pokud se hraje o víkendu či ve svátek.

NOVINKY DO VAŠEHO E-MAILU

Hana Burešová

Hana Burešová

nar. 1959 v Praze, absolventka režie DAMU 1983

Předchozí angažmá a dlouhodobá spolupráce: Činoherní klub (stáž), Klub v Řeznické, Divadlo Jaroslava Průchy (později Středočeské divadlo Kladno a Mladá Boleslav), Labyrint, Městské divadlo Brno

Pro režijní tvorbu Hany Burešové je příznačná široká žánrová a stylová pestrost. Její divadelně invenční režie se vyznačují velkým citem pro styl, schopností sdělit obsah hry nezaměnitelnou formou, jež přísně vychází z poetiky předlohy. Dosud nastudovala sedmdesát sedm divadelních inscenací a šest rozhlasových adaptací divadelních her. 

Čtyřikrát získala Cenu Alfréda Radoka/Cenu divadelní kritiky za nejlepší inscenaci roku (Don Juan a Faust, 1993; Smrt Pavla I., 2008; Polední úděl, 2012; Lucerna, 2017).

Od roku 1996 je členkou uměleckého vedení Divadla v Dlouhé (společně se Štěpánem Otčenáškem, do roku 2017 s Janem Bornou, v letech 2016–2022 s Martinem Kukučkou a Lukášem Trpišovským). Pohostinsky pracovala i v dalších divadlech (Národní divadlo, Divadlo na Vinohradech, Divadlo Na zábradlí, Činoherní studio Ústí nad Labem, Divadlo Ungelt, Viola, Divadlo M. Držiče Dubrovník, pravidelně hostuje v Městském divadle Brno). Absolvovala činoherní režii na pražské DAMU, pod značkou DDT (Družstvo divadelní tvorby) se svým manželem Štěpánem Otčenáškem, který je jejím stálým dramaturgem, realizovala své první inscenace v pražském Klubu v Řeznické. 1988-92 byla v angažmá ve Středočeském divadle Kladno - Mladá Boleslav, 1992-95 v pražském Divadle Labyrint.

V roce 2021 získala Hana Burešová Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla, a to za "moderní přístup k dramatickému textu, za vnitřně soudržné rozvíjení vlastního režijního stylu a za úspěšné umělecké vedení ansámblového divadla, ve kterém se svým týmem dokázala oslovit generačně různorodé publikum." Hana Burešová je první ženou mezi dosavadními devatenácti laureáty této ceny v oblasti divadla.

Soupis režií Hany Burešové

Nejtěžší je najít se všemi společný jazyk 
(rozhovor s Josefem Mlejnkem v čas. Kontexty, 2016)

Když „vyfárám“, chce se mi plakat únavou  (rozhovor s Janou Machalickou v Lidových novinách, 2010)

Nebylo nám lépe v Egyptě? (rozhovors Josefem Mlejnkem v Divadelních novinách, 2005)

Režisér je osamělý běžec, i proto jsem ráda v kolektivu, kterému jde o stejnou věc, říká režisérka Hana Burešová (rozhovor s Veronikou Štefanovou, Český rozhlas Vltava 3. 1. 2022)

Obsadit herce je vždy loterie, ale je to polovina úspěchu, říká režisérka Divadla v Dlouhé Burešová (rozhovor s Terezou Boučkovou, Český rozhlas Vltava 6. 2. 2021)

Ze své knihovny vybírá divadelní režisérka Hana Burešová
(Český rozhlas Vltava 27. 10. 2019)

Rozhovor s Hanou Burešovou si můžete poslechnout v podcastu Dlouhá chvíle, který moderují členky našeho souboru Štěpánka Fingerhutová a Eva Hacurová.

Poslouchejte zde či v podcastových aplikacích  Spotify / iTunes / PodBean.