Divadlo v Dlouhé, Dlouhá 727/39, 110 00 Praha 1

Pokladna je otevřena ve všední dny od 12 do 19 hod. a dvě hodiny před začátkem představení, pokud se hraje o víkendu či ve svátek.

NOVINKY DO VAŠEHO E-MAILU

Ze života racků (příběhy)

Egon L. Tobiáš

1.10 h bez pauzy Neurčeno

Ze života racků (příběhy)

Režie Karel Král   Výtvarná spolupráce Miloň Kališ   Hudební spolupráce Pavel Kučera

Výpravný scénický náčrt textů Egona Tobiáše
"Divadlo" – říká Abdulkarim Malik - "je veřejný dům jemnocitných duší. Za úplatu se v něm nabízejí vzrušení ze vzrušení. Divák se vzrušuje vzrušením herců, herci vzrušením svých postav atd. atd. až po dramatika, vzrušeného představou, že je to právě on, kdo všechna ta vzrušení způsobil: učinil znamení, na základě kterých se celý ten cyklus magických evokací odehrává. A co se evokuje? Subtilní, přelétavá, erotická zjevení." Egon L. Tobiáš (dále E.T.) - uznávaný dramatik, jevištní výtvarník, autor scénářů pro televizi i film, básník, grafik, tvůrce komiksů, malíř… tuplovaný nositel Cen Alfréda Radoka (za drama i scénografii) a vůbec tvůrce barokní, ne-li rokokový – pojednal ve své sérii "Příběhů" právě ta pochybná divadelní individua, o nichž se zmiňuje Malik. Setkávají se v divných konfiguracích v kupé vlaku. Možná v tom vlaku i žijí. Jako – i díky kolejím - přelétaví, chtiví, lehkovážní a chechtaví ptáci. Jako rackové, které zahlédneme za oknem kupé. Krajina ubíhá. Tu a tam větrolamy.
"Příběhy" byly psány pro časopis Svět a divadlo. Zde vycházely na pokračování (od čísla 6/2003 do čísla 5/2004). Jejich prvním uvedením je tento výpravný scénický náčrt - divadlo s textem v ruce.
Egon Luděk Tobiáš se narodil 27. dubna 1971. Vystudoval scénografii na DAMU a absolvoval jeden rok postgraduálního studia knižní ilustrace a grafiky na UMPRUM. Počínaje hrou Cizinec (1989) napsal na třiatřicet divadelních her. Na jeviště vstoupil bouřlivě diskutovaným Vojcevem, kterého v roce 1992 uvedl jako svou první profesionální režii Petr Lébl v Divadle Labyrint. Další jeho texty inscenovali např. Jiří Pokorný, Miroslav Bambušek a hlavně Jan Nebeský, a to na různých českých scénách, od ústeckého Činoherního studia, přes brněnské HaDivadlo, až po pražské Divadlo Na zábradlí. Zatím poslední jeho uvedenou hrou byl Solingen (rána z milosti), kterého v Nebeského režii uvedlo Divadlo Komedie (2004). Za Jaurése (1994) získal v soutěži o nejlepší původní českou a slovenskou hru Cenu Alfréda Radoka. V roce 1995 mu v Českém spisovateli vyšla kniha Woyzef. Na kontě má E.T. i po televizním i filmovém scénáři, je autorem operního libreta a básníkem. Jako scénograf spolupracoval s několika pražskými divadly. Ve stejném roce, kdy získal cenu za hru, obdržel i "Radoka" za nejlepší scénografii roku, výpravu ke hře Sestra úzkost (1995). S jeho grafickou prací se lze setkat v publikacích Divadelního ústavu či nakladatelství Petrov, Argo a Pražská scéna. Kreslí komiksy, maluje a pracuje jako grafik. Svět a divadlo, mezi jehož zvláště oblíbené autory E.T. patří, vydal na pokračování a přímo pro tento časopis psané "Příběhy" (číslo 6/2003 až 5/2004). Jevištní náčrt zvaný Ze života Racků je první jevištní verzí těchto "Příběhů". zobrazit více

Účinkují

Miroslav Hanuš, Martin Veliký, Magdalena Zimová, Lenka Novotná

Ceny vstupenek

Aktuální počet repríz 4 Premiéra 5. 2. 2005 Derniéra 15. 11. 2005 Sdílet

Ceny vstupenek

Počet prodávaných míst: 60
Plná cena vstupenky: 140 Kč
Cena zlevněné vstupenky pro studenty a seniory: 100 Kč
( počet zlevněných vstupenek je omezen)