Divadlo v Dlouhé, Dlouhá 727/39, 110 00 Praha 1

Pokladna je otevřena ve všední dny od 12 do 19 hod. a dvě hodiny před začátkem představení, pokud se hraje o víkendu či ve svátek.

NOVINKY DO VAŠEHO E-MAILU

Jidiš ve třech

Hana Frejková 60 minut bez pauzy Divadelní kavárna - nečíslováno

Jidiš ve třech

Podzimní koncert

"V půlroční pauze, kterou jsem nazvala koronavirové vakuum, se všechny koncerty zrušily, dokonce i ten, který měl být v Istanbulu. Začali jsme v srpnu koncertem na festivalu THEATRUM KUKS u zdi židovského hřbitova ve Velké Bukovině. Byl to úžasný zážitek, jak vidíte z fotografií. A teď vás zveme do naší domovské scény, kde budeme v obvyklé sestavě a věříme, že vás od návštěvy nic neodradí!"

Hana Frejková

Jidiš VE TŘECH je i na Facebooku!

Magické propojení hudby, myšlenky a slova v jidiš

V uplynulé době jsme poprvé koncertovali v Popradu (přímo pod záštitou předsedy vlády SR).
Dále jsme navštívili Plzeň, Františkovy Lázně, Olomouc, Brno a v Knihovně Václava Havla jsme spolu s Radioservisem prezentovali i audioknihu Divný kořeny. Zažili jsme krásné chanukové koncerty v Maiselově synagoze a v Liberecké synagoze, mimochodem jediné, která byla postavena v našich zemích po II. světové válce.

Video z předchozího koncertu s hostem Zdeňkem Zelbou najdete na https://vimeo.com/154501845

Určitě také znáte kritiku na naše CD v Divadelních novinách, něco o písních se také dovíte v další kritice v Divadelních novinách http://www.divadelni-noviny.cz/priliv-teroristu-a-demonu-no-4 a sestřih z koncertu v kavárně Divadla v Dlouhé najdete na https://vimeo.com/50939499
a na https://youtu.be/MdBJAXlGbT0 a další na https://youtu.be/NMt5aQkJnWs.

Skupina Jidiš VE TŘECH je již třetí hudební uskupení od roku 1996, se kterým Hana Frejková, herečka, zpěvačka a autorka reflexivní knihy Divný kořeny (Torst 2007) zpívá jidiš písně. Tento projekt vznikl v roce 2009, kdy Hana Frejková přizvala ke spolupráci klarinetistu Milana Potočka a akordeonistu Slávka Brabce. Milan Potoček vedle svého angažmá v Divadle v Dlouhé hraje s desetičlenným jazz-rockovým sdružením Šavle Meče, s funky kvintetem Chicken Soup, sextetem Blues Wave a věnuje se také skladatelské a aranžérské práci a akordeonista Slávek Brabec je členem Pražského akordeonového a klávesového orchestru Praco, hudebních skupin Pilgrim Pimple, Psychohlína a kvarteta Zeffiro. S potřebou oživení zpěvních partů stále častěji hostuje Marianna Borecká, dcera Hany Frejkové.  

V posledních letech skupina koncertuje jak na domácí půdě, tak na zájezdech v zahraničí.

Ve večeru jidiš písní ožívá kouzlo jidiš jazyka - jeho hravost, snad i "šmajchlovitost", pro niž je mnohdy nepostradatelný. Výběr písní reflektuje minulost, ale i přítomnost každodenního života. Každá píseň má svého adresáta! A jak život postupuje stále kupředu, zaznívají i nová témata. Při jejich poslechu si často vybavíme momenty, pocity i situace, které se dotýkají každého z nás. Vyprávějí o lidských radostech a strastech s ironií, vtipem, ale i nostalgií. 
 

V zájmu těch, kteří jsou dosud nepopsaným listem papíru, spěchám, abych hned na začátku zdůraznil: jidiš a hebrejština jsou dva naprosto rozdílné jazyky. Znalost jednoho z nich neposkytne nikomu ani základní znalost druhého. Ovšem, jidiš používá písmena hebrejské abecedy, používá i značnou míru hebrejských slov a píše se - podobně jako hebrejština - zprava doleva. Ale v zásadě se jidiš a hebrejština od sebe liší právě tak, jako angličtina a francouzština; tyto dva jazyky mají rovněž společnou abecedu, mají velmi četná společná slova a oba se píší zleva doprava. „Jidiš“ také není synonymem k „židovský“. „Jidiš“ je název jazyka. „Židovský“ jazyk neexistuje. Židé nemluví „židovsky“ právě tak, jako Kanaďané nemluví kanadsky nebo baptisté baptisticky. Ale nezalhávejme si: v evropských zemích se používá „židovský“ jako synonymum pro „jidiš“. Koneckonců, „jidiš“ pochází z německého „jüdisch“, což znamená „židovský“, a i v samém jazyce jidiš znamená toto slovo „židovský“. Nezbývá, než některé skutečnosti prostě přijmout.
(Z knihy Leo Rostena: Jidiš pro radost v překladu Oty Ornesta)

Další informace najdete na http://hanafrejkova.cz/

zobrazit více

Účinkují

Hana Frejková zpěv
Milan Potoček klarinet
Slávek Brabec accordeon
Marianna Borecká zpěv

Fotogalerie Ceny vstupenek

Aktuální počet repríz 31 Sdílet

Ceny vstupenek

Uvádíme ve foyer, místa nejsou číslována. 

Plná cena: 180 Kč

Student/senior: 120 Kč