Divadlo v Dlouhé, Dlouhá 727/39, 110 00 Praha 1

Pokladna otevřena ve všední dny od 12 do 19 hodin, pokud se hraje o víkendu či ve svátek 2 hodiny před začátkem představení.

NOVINKY DO VAŠEHO E-MAILU

Doba z druhé ruky: konec rudého člověka

Doba z druhé ruky: konec rudého člověka

Překlad Pavla Bošková   Dramatizace Daniel Majling   Režie Michal Vajdička   Scéna Pavol Andraško   Kostýmy Katarína Hollá   Hudba Michal Novinski

Malými kuchyněmi se valí velké dějiny

Kniha laureátky Nobelovy ceny za rok 2015 přináší příběhy obyčejných lidí, kteří žijí v době velkých změn. Systém, který měl vést k ráji na zemi a trvat navěky, se za pár let rozpadl na prach; místo svobody nastal hon za penězi, místo demokracie chaos, místo spravedlnosti zuřivý boj oligarchů s žebráky. A lidé velmi rychle zatoužili po silném vůdci, který nastolí pořádek.

Alexijevičová to vše vypráví skrze příběhy obyčejných lidí – učitelky, která svému synovi přednáší hrdinskou poezii oslavující smrt, dokud si sám nesáhne na život; matky, jež za nevyjasněných okolností přijde o dceru a je ochotná uvěřit jakékoliv teorii, která jí přinese uspokojivou verzi „pravdy“; ženy, která chce spasit vraha, ale místo jeho mravního vzkříšení sama zmizí.

Všechny tyto příběhy hovoří o životě „rudého člověka“, o tom, co formovalo jeho myšlení nejen v Sovětském svazu, ale i u nás. Alexijevičová nechává tyto lidi promluvit bez toho, aby je předem soudila, vysmívala se jim nebo je dopředu diskvalifikovala. Snaží se je pochopit.

Ačkoliv některé věci se chápou opravdu jen těžko.

zobrazit více

Sdílet