Divadlo v Dlouhé, Dlouhá 727/39, 110 00 Praha 1

Pokladna je otevřena ve všední dny od 12 do 19 hod. a dvě hodiny před začátkem představení, pokud se hraje o víkendu či ve svátek.

NOVINKY DO VAŠEHO E-MAILU

Michal Vajdička

Michal Vajdička

Hostující režisér, který u nás v divadle vytvořil inscenaci Konec rudého člověka.

Vystudoval divadelní režii na Vysoké škole múzických umění (VŠMU) v  Bratislavě (1999–2004), kde byl žákem Petera Mikulíka. V letech 2014–2016 byl uměleckým šéfem Dejvického divadla, s nímž jako režisér spolupracoval již od sezony 2011/12 a hostuje v něm i nadále. Několik inscenací připravil také pro Letní shakespearovské slavnosti, a to jak ve slovenské, tak v české verzi. V letech 2018–19 byl šéfem činohry Slovenského národního divadla, kde už od roku 1993 pracoval jako osvětlovač a světelný designér. Od sezony 2022/23 nastupuje jako kmenový režisér společně s tandemem SKUTR do pražského Národního divadla. Působí jako pedagog na katedře herectví bratislavské VŠMU.

Na Slovensku se jeho inscenacím dostalo mnoha ocenění, několikrát získal Cenu Literárneho fondu, cenu slovenských divadelních kritiků a  teoretiků Dosky a  další ceny. Je rovněž držitelem české Ceny Alfréda Radoka, a to za Ucpanej systém (inscenace roku, Dejvické divadlo, 2012) a Všetko za  národ (největší zážitek ze zahraničního divadla, Divadlo Andreje Bagara, Nitra, 2008). Jeho inscenace jsou také pravidelně zvány na divadelní festivaly, včetně mezinárodní festivalu Divadlo v Plzni. Ve své režijní tvorbě se Michal Vajdička věnuje jak klasickým dramatickým autorům (W. Shakespeare, A. P. Čechov, L. Pirandello…), tak dramatikům současným, např. černým komediím Martina McDonagha či Irvina Welshe. Třetí linii jeho tvorby tvoří adaptace prozaických textů slovenských i zahraničních autorů, často ve spolupráci s Danielem Majlingem jako autorem scénáře či dramatizace (Bál Boženy Slančíkové-Timravy, Láskavé bohyně Jonathana Littella).

Během zkoušení inscenace Konec rudého člověka, vznikl s Michalem Vajdičkou rozhovor v rámci našeho podcastu Dlouhá chvíle, který moderovali herci Štěpánka Fingerhutová a Martin Matejka. Pokud chcete nakouknout do zákulisí zkoušení, dozvědět se něco nového o režisérovi a o naší inscenaci, tak neváhejte a pusťte si náš speciální díl.

Poslouchejte též v aplikacích  Spotify / iTunes / PodBean.