Skončil Festival 13+

Skončil Festival 13+

V pondělí 11. února 2019 skončil 10. ročník nesoutěžní divadelní přehlídky pro mladé publikum Festival 13+. Program zahrnoval devět představení, která vidělo 2 423 převážně mladých diváků, návštěvnost přesáhla 90%. Většinu představení přivezla mimopražská profesionální divadla – z Plzně přijelo Divadlo Alfa (Alfa farma), z Mostu Městské divadlo (Homevideo) i Divadlo rozmanitostí (Bez keců a bez autorit), z Ústí nad Labem Činoherní studio (451 stupňů Fahrenheita), z Brna Divadlo Polárka (Vnitřní nepřítel) a z Ostravy Divadlo Petra Bezruče (#nejsemrasista_ale).

Zahájení a závěr festivalu připadly hostitelskému Divadlu v Dlouhé, které uvedlo novou adaptaci novely Jana Otčenáška Romeo, Julie a tma a také jednorázový divadelně komponovaný debatní večer Dlouhá cesta ke svobodě I na téma Proč nám chybí Václav Havel?

Po všech dopoledních představeních pro školy následovaly diskuse s tvůrci a účinkujícími a po představení Vnitřní nepřítel workshop.

Celý festival sledovali a recenzovali studenti Divadelní vědy FF UK Divědové na svém blogu a budou se mu věnovat také souhrnně v pořadu Českého rozhlasu Vltava Divadlo: Reflexe!

Témata festivalových inscenací byla letos dosti temná, vyprávějící o křehkosti a nesamozřejmosti svobody a demokracie, svůdnosti manipulace a také o všudypřítomných rizicích současného života v kyberprostoru. To vše ve zpracování čitelném a sdělném pro mladé publikum od třinácti let výše, ať už byl námět ryze současný, jako u většiny titulů, anebo se vztahoval k nedávné minulosti (Alfa farma) či naopak dystopické budoucnosti (451 stupňů Fahrenheita).

Festival 13+ pořádá Divadlo v Dlouhé za přispění svého zřizovatele hl. m. Prahy a s podporou Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury. Všechna festivalová představení se zaměřují na publikum v teenagerovském věku, což je v domácí divadelně-festivalové nabídce zcela výjimečné. Výjimečné je i festivalové vstupné pro studenty 100 Kč. Hraje se dopoledne pro školy, v podvečer a večer pro veřejnost a Klub mladých diváků.

Program festivalu

Dopolední představení pro školy

 

St 6. 2. 10.00 Divadlo Alfa, Plzeň

Tomsa Legierski a kolektiv Alfa farma / režie Tomsa Legierski

 

Čt 7. 2. 10.00 Městské divadlo v Mostě

Jan Braren - Can Fischer Homevideo / režie Adam Doležal  

 

Pá 8. 2. 10.00 Divadlo rozmanitostí, Most           

Jiří Ondra Bez keců a bez autorit / režie Jiří Ondra

 

Po 11. 2. 10.00 Divadlo v Dlouhé

Jan Otčenášek Romeo, Julie a tma / režie Hana Burešová

Večerní a víkendová představení

St 6. 2. 19.00 Divadlo v Dlouhé

Dlouhá cesta ke svobodě I - Proč nám chybí Václav Havel? / režie SKUTR

 

Čt 7. 2. 19.00 Činoherní studio Ústí nad Labem

Ray Bradbury 451 stupňů Fahrenheita / režie Adam Svozil a Kristýna Kosová

 

Pá 8. 2. 19.00 Divadlo Polárka, Brno

Marilyn Mattei Vnitřní nepřítel / režie Filip Nuckolls 


So 9. 2. 19.00 Divadlo Petra Bezruče, Ostrava

Braňo Holiček a kol. #nejsemrasista_ale / režie Braňo Holiček

 

Ne 10. 2. 17.00 Divadlo v Dlouhé

Jan Otčenášek Romeo, Julie a tma / režie Hana Burešová