Festival 13+, 10. ročník, 2019

Festival 13+, 10. ročník, 2019

Festival se konal v termínu od 6. února 2019 do 11. února 2019

Festival 13+_mail menší

V pondělí 11. února 2019 skončil v pražském Divadle v Dlouhé 10. ročník nesoutěžní divadelní přehlídky pro mladé publikum Festival 13+. Program zahrnoval devět představení, která vidělo 2 423 převážně mladých diváků, návštěvnost přesáhla 90%. Většinu představení přivezla mimopražská profesionální divadla – z Plzně přijelo Divadlo Alfa (Alfa farma), z Mostu Městské divadlo (Homevideo) i Divadlo rozmanitostí (Bez keců a bez autorit), z Ústí nad Labem Činoherní studio (451 stupňů Fahrenheita), z Brna Divadlo Polárka (Vnitřní nepřítel) a z Ostravy Divadlo Petra Bezruče (#nejsemrasista_ale).

Zahájení a závěr festivalu připadly hostitelskému Divadlu v Dlouhé, které uvedlo novou adaptaci novely Jana Otčenáška Romeo, Julie a tma a také jednorázový divadelně komponovaný debatní večer Dlouhá cesta ke svobodě I na téma Proč nám chybí Václav Havel?

Po všech dopoledních představeních pro školy následovaly diskuse s tvůrci a účinkujícími a po představení Vnitřní nepřítel workshop.

Celý festival sledovali a recenzovali studenti Divadelní vědy FF UK Divědové na svém blogu a budou se mu věnovat také souhrnně v pořadu Českého rozhlasu Vltava Divadlo: Reflexe!

Témata festivalových inscenací byla letos dosti temná, vyprávějící o křehkosti a nesamozřejmosti svobody a demokracie, svůdnosti manipulace a také o všudypřítomných rizicích současného života v kyberprostoru. To vše ve zpracování čitelném a sdělném pro mladé publikum od třinácti let výše, ať už byl námět ryze současný, jako u většiny titulů, anebo se vztahoval k nedávné minulosti (Alfa farma) či naopak dystopické budoucnosti (451 stupňů Fahrenheita).

Festival 13+ pořádá Divadlo v Dlouhé za přispění svého zřizovatele hl. m. Prahy a s podporou Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury. Všechna festivalová představení se zaměřují na publikum v teenagerovském věku, což je v domácí divadelně-festivalové nabídce zcela výjimečné. Výjimečné je i festivalové vstupné pro studenty 100 Kč. Hraje se dopoledne pro školy, v podvečer a večer pro veřejnost a Klub mladých diváků.

Program festivalu

Dopolední představení pro školy:

Středa 6. 2. 10:00 Divadlo Alfa, Plzeň - Alfa farma, režie Tomsa Legierski

Čtvrtek 7. 2. 10:00 Městské divadlo v Mostě - Homevideo, režie Adam Doležal  

Pátek 8. 2. 10:00 Divadlo rozmanitostí, Most - Bez keců a bez autorit, režie Jiří Ondra 

Pondělí 11. 2. 10:00 Divadlo v Dlouhé - Romeo, Julie a tma, režie Hana Burešová

 

Večerní a víkendová představení:

Středa 6. 2. 19:00 Divadlo v Dlouhé - Dlouhá cesta ke svobodě I

Čtvrtek 7. 2. 19:00  Činoherní studio Ústí nad Labem - 451 stupňů Fahrenheita, režie Adam Svozil a Kristýna Kosová  

Pátek 8. 2. 19:00 Divadlo Polárka, Brno - Vnitřní nepřítel, režie Filip Nuckolls 

Sobota 9. 2. 19:00 Divadlo Petra Bezruče, Ostrava - #nejsemrasista_ale, režie Braňo Holiček

Neděle 10. 2. 17:00 Divadlo v Dlouhé - Romeo, Julie a tma, režie Hana Burešová