Divadlo v Dlouhé, Dlouhá 727/39, 110 00 Praha 1

Pokladna je otevřena ve všední dny od 12 do 19 h a 2 hodiny před začátkem představení, pokud se hraje o víkendu či ve svátek. 

NOVINKY DO VAŠEHO E-MAILU

Jak jsem se ztratil aneb Malá vánoční povídka

Ludvík Aškenazy

1.45 h včetně pauzy Velký sál

Jak jsem se ztratil aneb Malá vánoční povídka

Dramatizace Jan Borna   Režie Jan Borna   Scéna Marek Zákostelecký   Kostýmy Zuzana Krejzková   Hudební úprava a nastudování Milan Potoček, Jan Vondráček

Divadelní revue nejen pro ty, kdo byli mladí v 60. letech

Malý Pavlík Tesař se jednoho Štědrého dne ztratil svému tatínkovi. A protože příliš nespěchal domů, procházel se vánoční Prahou. Potkal Pána s kaprem, netýkavou holčičku, co jde tatínkovi pro pivo, posledního pražského lampáře, navštívil Bílou labuť a peklo (vlastně sklad jedné hospody na Václavském náměstí), ale hlavně se seznámil s pošťákem Klementem a jeho koníkem Karličkou. Klement mu věnoval podivuhodné loutkové divadélko, ve kterém jsou loutky nejen Pavlíka samotného, ale všech, které toho dne potkal, včetně snové Andersenovy Holčičky se sirkami... Autor úpravy a režisér Jan Borna dal příběhu formu divadelní revue a doslova ji prošpikoval naživo hranými hity let šedesátých.

Na festivalu Mateřinka 01 v Liberci získal Pavel Tesař hlavní cenu, Zuzana Krejzková za kostýmy získala Cenu primátora města Liberce. V nominacích na Cenu Alfréda Radoka za rok 2000 obsadila inscenace druhé místo, Pavel Tesař byl druhý v kategorii nejlepší mužský herecký výkon roku, druhé místo získal i Marek Zákostelecký za scénu, za kostýmy byla nominována Zuzana Krejzková, za scénickou hudbu Jan Vondráček a Milan Potoček. Režisér Jan Borna byl jedním z pětice nominovaných na světovou Cenu čestných prezidentů ASSITEJ (Mezinárodní asociace divadel pro děti a mládež) a za svůj přínos divadlu pro děti a mládež získal výroční cenu českého střediska ASSITEJ.

Upozorňujeme diváky, že v tomto představení je pro jevištní efekt používán kouřostroj nebo mlhostroj.

FOTOGRAFIE V TISKOVÉ KVALITĚ

zobrazit více

Účinkují

Pavel Tesař Pavel
Jan Vondráček Muž s kaprem, Policajt aj.
Peter Varga Lampář aj. (alternace)
Pavel Neškudla Lampář aj. (alternace)
Jan Staněk Lampář aj. (alternace)
Čeněk Koliáš Karlička aj.
Martin Veliký Ďábel, Policajt aj.
Martin Matejka Otec, Klement aj.
Magdalena Zimová Holčička se sirkami aj. (alternace)
Klára Oltová Holčička se sirkami aj. (alternace)
Ivana Lokajová Matka aj. (alternace)
Eva Hacurová Matka aj. (alternace)
Veronika Lazorčáková Matka aj. (alternace)
Milan Potoček Čert aj.
Kateřina Jirčíková Yvonne Přenosilová, Čertice aj. (alternace)
Martina Fialová Yvonne Přenosilová, Čertice aj. (alternace)
Pavel Lipták
Nedbal Jiří

Fotogalerie Recenze Ceny vstupenek Ohlasy

Aktuální počet repríz 644 Premiéra 26. 2. 2000 Vhodné Pro děti od 5 do 105 let Sdílet

Mohlo by vás zajímat O líné babičce

Recenze

"Inscenace bohatě využívá i dalších prostředků, jež má divadlo k dispozici: loutek, figurín (ryby, které si nosí lidi ke štědrovečerní večeři), stínového divadla, charakteristicky nadsazených kostýmů a v neposlední řadě filmu... Konfrontace světa malých a velkých strhuje svou kolektivní vervou, ozvláštňujícím úhlem pohledu, vynalézavým střídáním výrazových poloh. Navíc vytváří zvláštní generační napětí, jež umožňuje těm mladším a nejmladším objevovat minulé a těm starším alespoň si zavzpomínat. Výborně se při tom baví všichni..." (Zdeněk Hořínek, Lidové noviny)

Už sama dramaturgická rozpomínka na Aškenazyho text je více než slibná, avšak režisér spolu s výtvarníky a hereckým souborem ji divadelně dotáhl do tvaru, který až překvapuje svou bezprostřední účinností. Používá k tomu sice známé postupy činoherního a loutkového divadla, které však v symbióze s imaginativností Aškenazyho vyprávění otvírají dětem otevřené dveře jejich vlastní fantazie... Nastudování hudby Milanem Potočkem a Janem Vondráčkem i herecké provedení písniček (za všechny ostatní alespoň půvabné interpretace Chytila jsem na pasece motýlka či Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě) vysoko převyšuje obyčejnou imitaci, protože právě přirozeným zapojením do dětského světa nabývá zcela nové, zvláštní kvality radostné nostalgie... (Richard Erml, Mladá fronta Dnes)

Inscenaci se daří vyvolat neopakovatelnou atmosféru Prahy let šedesátých... Snové nasvícení, loutky, stínohra, třímetrové postavy na chůdách sugerující na jedné straně absurdní nadreálno, na druhé rozměry světa dospělých, v němž se skuteční herci zmenšují do dětských postaviček, oživlý kůň Karlička popíjející s nohou přes nohu nonšalantně šálek čaje - to vše dělá z inscenace jedinečný poetický zážitek... (Radmila Hrdinová, Právo)

Ceny vstupenek

Cena vstupenky do zóny I (1.-6. řada přízemí, 1. řada balkon): 420 Kč
Cena vstupenky do zóny II (7.-12. řada přízemí, 2. řada balkon): 350 Kč
Cena vstupenky do zóny III (13.-16. řada přízemí, 3.-4. řada balkon, ochoz): 190 Kč
Cena zlevněné vstupenky pro studenty a seniory: 240 Kč ve II. zóně a 160 Kč ve III. zóně
(počet zlevněných vstupenek je omezený a poskytují se pouze do zóny II a III, s výjimkou dětí do 12 let, které mohou dostat slevu i do zóny I)

Vstupenky pro ZTP a ZTP/P: 1 Kč na vyhrazená místa
(na balkoně je prostor pro 2 vozíčkáře a jejich doprovod, nosnost plošiny 230 kg)  

Každý divák musí mít vlastní platnou vstupenku. Platí to i v případě dětí, bez ohledu na jejich věk.

Ohlasy

"Inscenace bohatě využívá i dalších prostředků, jež má divadlo k dispozici: loutek, figurín (ryby, které si nosí lidi ke štědrovečerní večeři), stínového divadla, charakteristicky nadsazených kostýmů a v neposlední řadě filmu… Konfrontace světa malých a velkých strhuje svou kolektivní vervou, ozvláštňujícím úhlem pohledu, vynalézavým střídáním výrazových poloh. Navíc vytváří zvláštní generační napětí, jež umožňuje těm mladším a nejmladším objevovat minulé a těm starším alespoň si zavzpomínat. Výborně se při tom baví všichni…" Zdeněk Hořínek, Lidové noviny

"Už sama dramaturgická rozpomínka na Aškenazyho text je více než slibná, avšak režisér spolu s výtvarníky a hereckým souborem ji divadelně dotáhl do tvaru, který až překvapuje svou bezprostřední účinností. Používá k tomu sice známé postupy činoherního a loutkového divadla, které však v symbióze s imaginativností Aškenazyho vyprávění otvírají dětem otevřené dveře jejich vlastní fantazie." Richard Erml, Mladá fronta Dnes

"Inscenaci se daří vyvolat neopakovatelnou atmosféru Prahy let šedesátých. Snové nasvícení, loutky, stínohra, třímetrové postavy na chůdách sugerující na jedné straně absurdní nadreálno, na druhé rozměry světa dospělých, v němž se skuteční herci zmenšují do dětských postaviček, oživlý kůň Karlička popíjející s nohou přes nohu nonšalantně šálek čaje - to vše dělá z inscenace jedinečný poetický zážitek." Radmila Hrdinová, Právo