Květen v Dlouhé

Květen v Dlouhé

Festival, nové scénické čtení, veletrh a a další mimořádné akce v květnu

miklusOd 15. do 20. května bude Divadlo v Dlouhé opět patřit dětem a jejich dospělým během 21. ročníku festivalu Dítě v Dlouhé. Výběr z nejzajímavějších inscenací pro děti, které v posledním roce vznikly v mimopražských profesionálních divadlech, nabídne představení pro všechny věkové kategorie od batolat přes teenagery až po dospělé. Hrajeme dopoledne pro školy, odpoledne pro Klub mladých diváků, večer a o víkendu pro všechny. Na závěr festivalu před představením naší novinky Nebe – peklo vyhlásíme vítěze diváckého hlasování, který získá Cenu Dítko, i držitele Ceny Jana Borny, která bude letos udělena poprvé, a to na základě rozhodnutí poroty složené ze zástupců našeho divadla a odborné veřejnosti.
____________________________________________________________________

nad tatrou saTři hry tří autorů tří generací – Arnošta Goldflama, Viliama Klimáčka a Antona Medowitse – zabývající se slovenskou historií i jejími alternativními variantami uvidíte v divadelní kavárně 19. a 25. června. Pod názvem Nad Tatrou sa blýska (Obrázky zo slovenskej histórie) je v kolektivní režii a výpravě uvádí naše slovenská sekce, čili Martin Matejka, Peter Varga, Martin Veliký a Magdalena Zimová.
____________________________________________________________________

Od 1. do 8. května mají naši diváci ojedinělou možnost prohlédnout si ve foyer v přízemí originály dvou původních listů s úryvky her Williama Shakespeara Othello a Mnoho povyku pro nic. Oba listy pocházejí z limitované edice Shakespeare 200, která vznikla v roce 2016 k 400. výročí úmrtí Williama Shakespeara (+ 23. dubna 1616) a zahrnuje dvě stě původních listů vyjmutých z tzv. nedokonalého Druhého folia, vydaného v roce 1632. Nyní jsou v majetku soukromého českého sběratele, který je na omezenou dobu zapůjčil k vystavení v našem divadle. Každý úryvek si můžete přečíst v alžbětinském originále, moderní anglické verzi a v českém překladu Jiřího Joska.
____________________________________________________________________

Na prvního máje jsme se sešli v divadelní kavárně na druhém debatním večeru cyklu Dlouhá cesta ke svobodě, tentokrát ve spolupráci s Revolver Revue. Hosty publicisty Adama Drdy a šéfredaktorky Revolver Revue Terezie Pokorné byli spisovatel a publicista Jaroslav Formánek a Karel Strachota, vedoucí vzdělávacích projektů o.p.s. Člověk v tísni. Zajímavou debatu o současném stavu české společnosti, médií a institucí z perspektivy třiceti let od listopadu 1989 doplnily filmové ukázky ze sbírky o.p.s. Post Bellum na téma zcela odlišných vzpomínek na období normalizace a dva působivé dialogy z inscenace Hany Burešové Élektra v podání Evy Hacurové a Marie Poulové.
____________________________________________________________________

Celý květen budeme zase jezdit Do práce na kole (nebo také na koloběžce, případně běhat či chodit pěšky, jak je komu blízké). Pod heslem Homo cykliens vysíláme do devátého ročníku soutěže tři kombinované týmy, složené z herců, administrativy i mecenášů divadla.
____________________________________________________________________

Ve dnech 9. – 12. května se již tradičně zúčastníme 25. ročníku mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha na výstavišti v Holešovicích. Hlavní téma 25. ročníku festivalu zní Paměť a vzpomínky, čestným hostem je Latinská Amerika. Do Prahy při této příležitosti zavítá řada latinskoamerických autorů, mezi nimi i nositel Nobelovy ceny Mario Vargas Llosa, který do Česka přijede poprvé právě na pozvání Světa knihy. Další informace najdete na webových stránkách festivalu sk2019.svetknihy.cz. Stánek Divadla v Dlouhé najdete na stejném místě jako obvykle - v  levém křídle Průmyslového paláce.
Při koupi vstupenek v naší pokladně a při návštěvě vybraných představení můžete získat poukázku na zvýhodněné veletržní vstupné. Veletržní vstupenku nevyhazujte, protože platí jako poukázka na dvě vstupenky za cenu jedné na představení Divadla v Dlouhé ve velkém sále, kterou můžete použít v pokladně divadla až do konce září 2019.
____________________________________________________________________

____________________________________________________________________
Klub patronů

Mecenáši divadla se v květnu vydají do Olomouce na festival Divadelní Flora. Vedle návštěvy jednoho či více festivalových představení je čeká speciální prohlídka Arcidiecézního muzea a další olomoucké zajímavosti.

Pokud byste se k patronům chtěli přidat, můžete nás kontaktovat na emailu klub@divadlovdlouhe.cz nebo na tel. 603 100 791. Podrobné informace o klubovém programu najdete také na webu divadla.

popup