Divadlo v Dlouhé, Dlouhá 727/39, 110 00 Praha 1

Pokladna je otevřena ve všední dny od 12 do 19 h a 2 hodiny před začátkem představení, pokud se hraje o víkendu či ve svátek. 

NOVINKY DO VAŠEHO E-MAILU

Festival Dítě v Dlouhé už zná vítěze

Festival Dítě v Dlouhé už zná vítěze

Program festivalu Dítě v Dlouhé pokračuje až do pondělí 20. května, ale závěrečná představení hostitelského Divadla v Dlouhé Nebe – peklo jsou uváděna mimo soutěž, takže už známe vítěze obou festivalových cen. Cena diváků, udělovaná na základě hlasování po každém představení, se od letošního ročníku nově jmenuje Cena Dítko a jako první ji získalo Naivní divadlo Liberec za inscenaci Pohádka o Liazce v režii Martina Tichého. Vedle divácké ceny uděluje festival také novou cenu odbornou, pojmenovanou po zakladateli Divadla v Dlouhé Janu Bornovi. První Cenu Jana Borny získalo na základě rozhodnutí poroty brněnské Divadlo Polárka za inscenaci František z kaštanu, Anežka ze slunečnic v režii Jana Cimra.

Festivalovou porotu tvořili zástupci Divadla v Dlouhé, Klubu mladých diváků, divadelní kritička a publicistka Nicola Škvarová a dramaturg, režisér a pedagog Luděk Horký, který rozhodnutí poroty odůvodnil: „Cena Dítko změnila svůj kabátek a přejmenovala se na Cenu Jana Borny. Neztratila přitom nic ze svého smyslu, tedy ocenit inscenaci, která byla v kontextu festivalového programu výjimečnou a která zprostředkovala svým divákům autentický divadelní zážitek. Za takovou označila letošní odborná porota inscenaci Divadla Polárka František z kaštanu, Anežka ze Slunečnic. Divadelní adaptace lyrického pohádkového příběhu básníka Radka Malého dobře vystihuje křehkost předlohy a dále ji rozvíjí v situacích a vztazích rázovitých postaviček. Inscenátoři originálně pracují s prostupováním prostor jeviště a hlediště, zprostředkovávají dětem sevřený zážitek, založený na komplexním smyslovém vnímání divadelní poezie. Inscenace vyniká osobitým a vkusným výtvarným stylem a smyslem pro přirozenou interakci s dětským publikem.“

Festival letos nabídl představení sedmi mimopražských divadelních souborů a koncert vážné hudby pro rodiče s malými dětmi. Na dvanáct festivalových akcí si koupilo vstupenku 2 935 převážně malých a mladých diváků, od batolat přes školáky až ke studentům středních škol. Někteří přišli dopoledne se školou, jiní odpoledne s Klubem mladých diváků, další večer či o víkendu s rodiči a prarodiči.

Hlavním tématem letošního ročníku festivalu Dítě v Dlouhé bylo hledání identity a vlastního místa na světě, ba i na onom světě. Hlavní hrdinové většiny festivalových inscenací se potýkali s otázkami, kým jsou a kam patří, jaké je jejich postavení či životní úkol a také s tím, jak se vyrovnat s dočasností své pozemské pouti.

Autorem ilustrací v katalogu i dalších materiálech letošního ročníku festivalu byl Jaroslav Milfajt, scénograf, kostýmní výtvarník a ilustrátor, který dlouhá léta spolupracoval s režisérem Janem Bornou. Navrhl výpravu pro většinu Bornových inscenací v Dlouhé a také ilustroval pět sbírek jeho básní. V letošním roce se Jaroslav Milfajt stal nositelem Ceny ASSITEJ za dlouhodobý přínos ke scénografii divadla pro děti.

Festival Dítě v Dlouhé pořádá Divadlo v Dlouhé s podporou svého zřizovatele hl. m. Prahy a Ministerstva kultury.