Divadlo v Dlouhé, Dlouhá 727/39, 110 00 Praha 1

Pokladna je otevřena ve všední dny od 12 do 19 hod. a dvě hodiny před začátkem představení, pokud se hraje o víkendu či ve svátek.

NOVINKY DO VAŠEHO E-MAILU

Deníkové zápisky Michaila Bulgakova

Deníkové zápisky Michaila Bulgakova

Během zkoušení inscenace Mistr a Markétka režijního dua SKUTR vznikl doprovodný materiál, který se zabývá životem spisovatele Michaila Bulgakova. Rozhlasová četba Bulgakovových deníků, korespondence a záznam o průběhu poslední etapy Bulgakovovy smrtelné choroby zapsané jeho ženou Jelenou je dokumentárním doprovodem k inscenaci. Poodkrývá mnoho z osobních momentů manželů Bulgakovových, které se do románu autobiograficky otiskují, celou řadu životních a tvůrčích zvratů autora a mnohé z politického a společenského života sovětského Ruska.
Četba se skládá ze tří dílů. Poslouchejte zde či v podcastových aplikacích  Spotify / iTunes / PodBean.

Překlad Alena Morávková
Námět
Lukáš Trpišovský
Úprava a režie Jan Sklenář
Hudba Petr Kaláb 
Zvuk
Michal Jiráň

Interpretují Klára Oltová, Marie Turková, Martin Matejka, Pavel Neškudla, Ondřej Rychlý, Jan Sklenář, Tomáš Turek, Jan Vondráček, Miroslav Zavičár

Část 1/3

V prvním dílu poznáváme mladého Bulgakova jako vystudovaného lékaře, kterého však strhne divadlo a odchází za ním zkusit štěstí do Moskvy, kde po klopotném začátku zažívá úspěch a s ním jdoucí závist i zastání od samotného Stalina.

 
Část 2/3

Ve druhém díle poznáme odvrácenou stranu Bulgakovova úspěchu, zákazy uvádění jeho her, nepřízeň kritiky a stranických funkcionářů. Také zachycuje postupnou progresi jeho smrtelné nemoci. Tato část nám osvětlí mnohé o Bulgakovově práci na románu Mistr a Markétka.

 

Část 3/3

Třetí díl nám nekompromisně ukazuje průběh poslední etapy Bulgakovova života. Ten byl poznamenán smrtelnou sklerózou ledvin. Průběh nemoci zaznamenala na lístky papíru a do kalendáře autorova manželka Jelena Bulgakovová. Zachycuje zde popis jeho stavů, autentické citace proseb, vzkazů a nařízení umírajícího autora.