. SKUTR

. SKUTR

Režijní tandem SKUTR je od sezony 2016/17 součástí uměleckého vedení Divadla v Dlouhé.

V první sezoně Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský nastudovali Čechovova Racka a jejich stálá spolupracovnice Adéla Laštovková Stodolová komorní titul Dating v osmi. V sezoně 2018/19 uvedli autorský projekt Sen v červeném domě a adaptaci Havlových Dopisů Olze. Další informace o plánech na sezonu 2018/19 najdete v rozhovoru s uměleckým vedením divadla.

Diváci v Dlouhé se už s tvorbou dua SKUTR mohli seznámit při hostování několika inscenací, například Pěny dní Borise Viana z královéhradeckého Klicperova divadla, nebo autorských pohybových inscenací Ženy a Muži, které vznikly pod hlavičkou produkční společnost STK Theatre Concept. Ta zastřešuje drobné autorské projekty SKUTRu a jejich stálých spolupracovníků, zejména Adély Laštovkové Stodolové.

Rozhovory s oběma SKUTRy najdete např. na Aktuálně.cz, kulturio.cz či v archivu pořadu Divadlo žije.

Režijní tandem SKUTR tvoří režiséři Martin Kukučka (nar. 1979 ve slovenském Martině) a Lukáš Trpišovský (nar. 1979 v Praze). Společně začali pracovat při studiích na DAMU u profesora Josefa Krofty a profesora Miloslava Klímy. Už jejich absolventské inscenace vzbudily zájem kritiky a ohlasy u diváků. Proto je po ukončení studia na DAMU přizval ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab ke spolupráci a nabídl jim tvůrčí rezidenci.

Inscenace SKUTRu se představily na mnoha prestižních festivalech v Evropě a Asii. Např. na festivalu Fringe ve skotském Edinburghu absolvovala jejich inscenace Plačky 22 repríz a byla nominována na Total Theatre Award.

Autorské inscenace SKUTRu kombinují tanec, pohyb, akrobacii, loutky, projekce, lightdesign, text a zvuk a daly by se jedním slovem označit za multižánrové či cross-over. Kromě volné autorské tvorby (mj. NicknameMalá smrtLa PutykaSvěcení jaraBouřeWalls and Handbags, Orfeus) se Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský také věnují režii opery, tanečních inscenací, činohry, cirkusu a dalších divadelních žánrů na předních českých scénách (Národní divadlo v Praze, Brně i Ostravě, Klicperovo divadlo, Divadlo Na zábradlí, Divadlo Petra Bezruče, HaDivadlo, Jihočeské divadlo, Otáčivé hlediště Český Krumlov, Letní shakespearovské slavnosti) a v zahraničí (Polsko, Srbsko, Slovensko, Německo).

Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský jsou odbornými asistenty na DAMU v Praze pro obory režie, dramaturgie a herectví. Za svou tvorbu získali mnoho cen, z nichž jsou nejvýznamnější Grand Prix na Mezinárodním festivalu studentského divadla FIST v Bělehradě 2007 a Cena diváků tamtéž 2007 a 2008, Cena Divadelních novin 2015 za nejlepší taneční inscenaci roku (Walls and Handbags), Cena Evalda Schorma a Cena Josefa Hlávky. V anketě divadelních kritiků (Ceny Alfréda Radoka) byli třikrát po sobě nominováni na talent roku a v roce 2010 za inscenaci La Putyka na inscenaci roku. V roce 2015 byli nominováni na Cenu Divadelních novin ve 4 kategoriích – činohra, alternativní divadlo, hudební divadlo, taneční divadlo. V roce 2016 pak v kategorii činohra a hudební divadlo.

popup