Divadlo v Dlouhé, Dlouhá 727/39, 110 00 Praha 1

Pokladna je otevřena ve všední dny od 12 do 19 hod. a dvě hodiny před začátkem představení, pokud se hraje o víkendu či ve svátek.

NOVINKY DO VAŠEHO E-MAILU

Jan Jirků

Jan Jirků

Jan Jirků připravuje rodinnou inscenaci Amberville – Plyšoví gangsteři podle známého románu autora skrývajícího se pod pseudonymem Tim Davys. Je to jeho první hostování v Dlouhé.

Divadelní a televizní režisér Jan Jirků patří mezi nejpozoruhodnější současné tvůrce, kteří se ve světě divadla pro děti a mládež pohybují. Absolvent Katedry alternativního a loutkového divadla pražské DAMU (2002), kde byl žákem Jana Borny, na sebe výrazně upozornil již během studií – například za studentskou inscenaci Živá voda získal cenu na Skupově Plzni. Hned po absolutoriu se stal uměleckým šéfem v pražském Divadle Minor, které pod jeho vedením zažilo velmi razantní, inspirativní, energickou a v dobrém slova smyslu ambiciózní éru. Jeho tvorbu charakterizuje jevištní setkání herce a loutky, živě hraná hudba na jevišti, poetické obrazy plné metafor, smysl pro jevištní gag a humor vůbec.

Jan Jirků z Minoru odešel v roce 2006 a začal režírovat především v České televizi. S Minorem však zůstal spjat a pravidelně se do něj vrací. Tematicky však opustil pohádkové inspirace a začal se zajímat o významné momenty, epochy a osobnosti z českých dějin (Hon na Jednorožce, Lipany, Zá-to-pek! Bratři naděje). Všechny tyto tituly spojuje zobrazování postav ve vypjatých situacích, které od nich vyžadují hrdinský čin, odvahu a morální pevnost. Zároveň se ve všech inscenacích objevuje nepřehlédnutelný motiv národní hrdosti, nikoli pseudovlastenectví, i jistý patos. Právě v tom je tvorba Jana Jirků v kontextu českého divadla naprosto unikátní.