Fotografie a recenze Snu v červeném domě

Fotografie a recenze Snu v červeném domě

První recenze naší novinky Sen v červeném domě si můžete přečíst na webech Aktuálně.cz, Artzóna ČT, Divadelní noviny, kulturio.cz či Novinky.cz. Další recenze postupně doplňujeme v detailu inscenace. Fotografie Pavla Hejného najdete ve fotogalerii.

Autorská inscenace režijního dua SKUTR inspirovaná literárními texty, filmy i hudbou, a především vzpomínkami a zážitky všech zúčastněných neměla předem daný text, ale vznikala postupně v průběhu zkoušek. Velkou roli v ní hraje hudba, kterou Jan Vondráček skládal rovněž až během zkoušení. Vedle členů našeho souboru se ve Snu v červeném domě jako host představí člen plzeňského Divadla J. K. Tyla Ondřej Rychlý.

Jméno inscenace vychází ze stejnojmenného názvu čínského románu Cchao Süe-Čchina z poloviny 18. století. Je to román o obyvatelích paláce na císařském dvoře a nefritovém kameni a v přeneseném smyslu je to román o ontologickém modelu bytí a světa a o lidském údělu v něm. V Číně dnes existuje samostatný vědecký obor, který se věnuje pouze tomuto rozsáhlému románu.

My si ale pro inscenaci vypůjčujeme jen název tohoto díla. Červený dům je pro nás prostor, ve kterém se ocitáme my, naše vzpomínky, myšlenky, ale i představy budoucnosti. Přicházíme ohmatat prostor červeného domu. Přicházíme, odcházíme a něco nalézáme po předešlých a něco zas zanecháváme následujícím. V realitě, která připomíná sen.

Rozhovor se SKUTRy nejen o této inscenaci vedla Marie Reslová pro aktuálně.cz.