Vlastimil Zavřel

Vlastimil Zavřel

nar. 1954 v Praze, absolvent Pražské konzervatoře 1976

Předchozí angažmá: Realistické divadlo Zdeňka Nejedlého, později Labyrint

Jeden z našich nejoblíbenějších herců se narodil 4. 8. 1954 v rodině operetního zpěváka a baletky. Dědeček byl operním pěvcem a pro babičku napsal Leoš Janáček roli Lišky Bystroušky. Bylo tedy nasnadě, že Vlastimil vystuduje herectví na Státní konzervatoři. Po absolutoriu v roce 1976 nastoupil do plzeňského Divadla J. K. Tyla. Zároveň hostoval v pražském Divadle E. F. Buriana, a také v Hudebním divadle v Karlíně, s nímž spolupracuje dodnes. V den, kdy mu skončila dvouletá vojna, podepsal angažmá v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého, kde zůstal celých sedmnáct let. U „Realistů“ zažil slavnou éru, kdy vzácně vyrovnaný herecký soubor zrál pod vedením režisérů Pistoria, Palouše, Glance, později Miroslava Krobota. RDZN, posléze Labyrint, opustil až v roce 1996, kdy následoval režisérku Hanu Burešovou do Divadla v Dlouhé. 
Diváci znají Vlastimila Zavřela také z mnoha filmových i televizních rolí (první a dodnes populární byla ve filmu Dívka na koštěti, k zatím posledním patří účinkování v seriálu Ordinace v růžové zahradě). Vidět jste ho mohli také v představeních divadla Sklep, v Divadle v Řeznické, kde hrál a zpíval roli Escamilia v inscenaci Oty Ševčíka Carmen, nebo v Divadle u Hasičů v inscenaci Záměna v režii Ladislava Smočka. Za roli komisaře Ledviny v muzikálu Adéla ještě nevečeřela (Divadlo Broadway) získal Cenu Thálie v kategorii Opereta, muzikál a jiný hudebně dramatický žánr.
Vlastimil je známý svým silným poutem k rodné čtvrti Braníku, kde vyrůstal a kde dosud chodí na pivo a za kamarády do hospody U Báby. Je také blázen do mopedů (má už dvanáctou Babettu, z toho osm předešlých mu ukradli), takže od dubna do října jezdí do divadla na dvou kolech.