Miroslav Táborský

Miroslav Táborský

nar. 1959 v Praze, absolvent DAMU 1987, PedF UK 1985 (obor fyzika a základy techniky)

Předchozí angažmá: Divadlo Jaroslava Průchy, později Středočeské divadlo Kladno a Mladá Boleslav,
Divadlo E. F. Buriana, Studio GAG Borise Hybnera, Divadlo pod Palmovkou, Labyrint

Miroslav Táborský, laureát Ceny Alfréda Radoka za mužský herecký výkon roku za postavu Jindřicha v inscenaci Konec masopustu a nositel španělské Goyovy ceny se k svému dnešnímu profesionálnímu postavení propracovával dlouho a ne vždy lehce. Začátky v amatérském divadle se protahovaly více, než by si sám přál, protože na divadelní fakultu byl přijat až na čtvrtý pokus. Mezitím vystudoval fyziku na pedagogické fakultě a v prvních ročnících DAMU pak bojoval - kromě jiného - i s přemírou racionálního myšlení, které je na jevišti někdy na závadu.
Na základě absolventských představení dostal angažmá v kladenském divadle, kde si hned v první sezoně zahrál několik velkých rolí. Po přechodu do Prahy ho ovšem čekalo období hubenější, které využil k tomu, aby svou nezměrnou pracovitost (o ambicích nemluvě) nasměroval k dalšímu rozšíření výrazových prostředků (například v mimických rolích ve Studiu Gag Borise Hybnera).

K první spolupráci s režisérkou Hanou Burešovou se dostal v roce 1992, kdy vytvořil roli Fausta v inscenaci Don Juan a Faust v divadle Labyrint. Společná práce pak vedla přes Vraždu v katedrále, Školu základ života a Létavého lékaře k inscenacím v Dlouhé: Konec masopustu, Opice a ženich, Obrazy z Francouzské revoluce, Soudné sestry, Běsi, Goldbergovské variace, Maškaráda, Faidra, Lékař své cti, Polední úděl, Slečna Jairová, Lidská tragikomedie...

Miroslav Táborský často pracuje ve filmu a v televizi, natáčí i v zahraničí. Za výkon ve španělském filmu Dívka tvých snů získal v roce 1999 Goyovu cenu v kategorii Objev roku.

Podle vlastních slov je Miroslav Táborský extrovert na samé hranici možností, což mu spolu s výše zmíněnou pracovitostí nedovolí, aby si nechal pro sebe připomínky k práci všech složek podílejících se na vzniku inscenace. Častokrát už narazil, ale přesto nepřestává věřit, že divadlo jako týmová záležitost potřebuje maximální nasazení všech zúčastněných včetně techniky. A každé vydařené představení mu v této víře dává za pravdu.

Za postavu Jindřicha v inscenaci Konec masopustu získal Cenu Světa a divadla (předchůdce dnešní Ceny Alfréda Radoka) za nejlepší mužský herecký výkon roku 1997.
Za postavu tlumočníka ve španělském filmu Dívka tvých snů dostal prestižní Goyovu cenu.
Za postavu Lukeše v seriálu ČT Místo nahoře získal Cenu Elsa.

Z filmových a televizních rolí:
Hálí (Lotrando a Zubejda, režie Karel Smyczek)
Kpt. Novotný (Kolja, režie Jan Svěrák)
Tlumočník (Dívka tvých snů, režie Fernando Trueba)
Vilda Hout (Tmavomodrý svět, režie Jan Svěrák)
Lukeš (Místo nahoře, režie Karel Smyczek)