Jan Meduna

Jan Meduna

nar. 1982 v Praze, absolvent DAMU 2006

Předchozí angažmá a hostování: Městská divadla pražská, A studio Rubín, Viola, Studio DVA, Veselé skoky, STK Theatre Concept, Divadelní společnost Masopust

Členem našeho souboru se Jan Meduna stal v roce 2011, kdy nastudoval roli Václava Dubského v Našich furiantech. Jeho další rolí v Divadle v Dlouhé byl Andrej (bratr Olgy, Máši a Iriny) v Čechovových Třech sestrách v režii Martina Františáka. Následoval např. Icharev v Hráčích, Inženýr Borgheim v Eyolfkovi, Kubíček ve Slečně Jairové, Claudio v Mnoho povyku pro nic, Viktor v titulu Viktor aneb Dítka u moci a vícero rolí v inscenacích Tři mušketýři, Kabaret Kainar – Kainar, O líné babičce, 1913 ad.

Jan Meduna pochází z herecké rodiny, hrával v Dětském studiu Divadla Labyrint a po gymnáziu byl přijat na katedru činoherního divadla pražské DAMU, kterou absolvoval v roce 2006. Hostoval v mnoha pražských i mimopražských divadlech, například v Divadle ABC, v Činoherním klubu, v Národním divadle, ve Švandově divadle či v Libereckém divadle F. X. Šaldy, kde si zahrál také v Našich furiantech (rovněž Václava). V současné době hostuje v několika inscenacích v Městských divadlech pražských, v Národním divadle, ve Studiu Dva a v Činoherním klubu. Pokračuje také ve spolupráci se spolužáky z DAMU, seskupenými kolem režiséra Štěpána Pácla, kteří vytvořili divadelní společnost Masopust.

Vedle činoherního herectví se věnuje také pohybovému divadlu - je členem souboru Veselé skoky, kde pracuje pod režijním a choreografickým vedením Mirka a Jany Hanušových. Navíc je i hercem hudebně zdatným, jak jste si mohli všimnout ve Furiantech, kde zpívá a hraje na křídlovku. Na trubku hraje také v kapele Fekete Seretlek, která se věnuje autorsky upravované lidové a etnické hudbě velmi různorodé provenience.

Natočil několik televizních filmů (např. Rytmus v patách) a hrál hlavní roli ve filmu Václava Marhoula Tobruk, jehož jedenáctitýdenní natáčení v severní Africe považuje za zcela výjimečnou a zásadní zkušenost.

Jan Meduna byl jedním ze tří herců nominovaných na Cenu Thálie 2015 (za roli Viktora v inscenaci Jana Mikuláška Viktor aneb Dítka u moci).