Divadlo v Dlouhé, Dlouhá 727/39, 110 00 Praha 1

Pokladna je otevřena ve všední dny od 12 do 19 hod. a dvě hodiny před začátkem představení, pokud se hraje o víkendu či ve svátek.

NOVINKY DO VAŠEHO E-MAILU

Martin Františák

Martin Františák

Narozen 1974 ve Valašském Meziříčí

Režisér a dramatik, absolvent brněnské JAMU. Studoval obory výchovná dramatika, herectví a režie, kde byl žákem Arnošta Goldflama, jehož stále považuje za svého guru. Po absolutoriu JAMU nějakou dobu žil na horské samotě, k divadlu se posléze vrátil jako umělecký šéf a režisér brněnského Divadla Polárka (2005-07), později byl uměleckým šéfem ostravského Divadla Petra Bezruče (2007-13), nyní je šéfem činohry Národního divadla Brno.

Vedle toho je i vůdčí osobností amatérského souboru Jana Honsy v Karolince na Valašsku. Pro Českou televizi režíroval cyklus Česko jedna báseň. Jako dramatik je inspirován krajinou a mentalitou rodného Valašska. Jeho hry bývají někdy označovány jako vesnická dramatika (Doma, Nevěsta, Děda, Karla). Pro český rozhlas napsal hry Tvůj děda, Dva chlapi za městoPrůtrž, která zvítězila v loňské soutěži o nejlepší původní rozhlasový text.

V Divadle v Dlouhé nastudoval Čechovovy Tři sestry (2011) a vlastní adaptaci románu Jarmily Glazarové Vlčí jáma. S jeho režijní prací jste se mohli setkat také v programu našich festivalů – Dítě v Dlouhé uvedlo Maryšu a Kytici, Festival 13+ inscenaci Bezruč?! V rámci scénických čtení jsme také uvedli jeho hru Doma.

Rozhovor s Martinem Františákem z doby jeho prvního hostování v Divadle v Dlouhé