Divadlo v Dlouhé, Dlouhá 727/39, 110 00 Praha 1

Pokladna je otevřena ve všední dny od 12 do 19 hod. a dvě hodiny před začátkem představení, pokud se hraje o víkendu či ve svátek.

NOVINKY DO VAŠEHO E-MAILU

Zítřek se nekoná

Julien Green

Hlavní sál vstupenky

Zítřek se nekoná

Překlad Kateřina Lukešová   Úprava Hana Burešová, Štěpán Otčenášek   Režie Hana Burešová   Dramaturgie Štěpán Otčenášek   Scéna Martin Černý   Kostýmy Kateřina Štefková   Hudba Ivan Acher

Přihodit se může cokoliv a kdykoliv, a proto je třeba dělat, jako že se nikdy nic nepřihodí.

Před první reprízou 25. září proběhne od 18.15 hodin v divadelní kavárně setkání s tvůrci. U nás dosud neuvedenou hru Juliena Greena a její inscenaci vám přiblíží režisérka Hana Burešová, dramaturg Štěpán Otčenášek a představitelka jedné z hlavních rolí Magdalena Zimová.

Hra Juliena Greena zachycuje poslední chvíle jedné rodiny o Vánocích 1908, v předvečer katastrofálního zemětřesení v sicilské Messině. Je obrazem přejedené společnosti, která sama sebe přežila, žije na dluh, postrádá víru a soucit k slabým, chvěje se v úzkostech a předtuchách, ale vytěsňuje je stejně jako svůj strach ze smrti i bytí. Tápe, chytá se banalit a klišé, senzačních drbů, odsouvá vše nepohodlné a obelhává se marnými i marnivými iluzemi… Přes tragické vyústění má hra mnoho žánrových poloh, od ironické salónní komedie čechovovského typu přes symbolistní drama, blížící se mystériu i hororu, je plná tajemství a otázek po smyslu lidského pachtění. Atmosférou i tématem může snad připomenout divákům Viscontiho film Gepard či Buňuelova Anděla zkázy nebo Trierovu Melancholii. Film a fotografie jako dobové technologické novinky jsou ostatně ve hře přímo zmiňovány a inspirovaly inscenátory i výtvarně.

Zítřek se nekoná je jediná hra Juliena Greena, která byla přeložena do češtiny, v našem divadle bude mít českou premiéru. Spadá do linie společensko-kritického a duchovního dramatu, kterým se dvojice Burešová - Otčenášek zabývá dlouhodobě a opakovaně (v Dlouhé např. Konec masopustu, Běsi, Polední úděl, Slečna Jairová).

Julien Green byl významný francouzský prozaik, esejista a dramatik, nositel řady literárních cen a od roku 1971 člen Francouzské akademie. Jeho literární dílo je neobyčejně rozsáhlé. V překladu byly u nás vydány jeho romány Mont-Cinere, Vzpoura Adrieny Mesuratové, Leviatan, Vzdušné zámky, Varuna, Moira (slovensky), Každý ve své noci a biografie Františka z Assisi Bratr František. Psal i povídky, knihy úvah a esejů a dramata. Nejslavnějším a nejčtenějším Greenovým dílem je ovšem jeho monumentální Deník, jehož osmnáct svazků psal a vydával od roku 1928 až do smrti, tedy celých sedmdesát let, a který ještě doplnil čtyřdílnou autobiografií. Z Deníku v češtině vyšly, bohužel, jen ukázky v časopisech Světová literatura, Souvislosti a Host.

Více o autorovi

 

V inscenaci účinkuje též několik studentů herectví z pražské DAMU:
Renáta Matějíčková, členka souboru MDP, kde účinkuje v inscenacích Posedlost, Smrt obchodního cestujícího, Politici, Vojna a mír či Digitální podzemí.
Berenika Anna Mikeschová, studentka 2. ročníku DAMU, účinkovala v Pidivadle v inscaneci Bez otce Sněhová královna, v projektu Praha balkónová ztvárnila Julii, dále se objevila v několika studentských filmech.
Tomáš Weisser, student posledního ročníku DAMU, v současné době účinkuje v MDP v inscenacích Politici, Hamlet, Digitální podzemí, ve Studiu Švandova divadla v inscenacích Nesnesitelně dlouhá objetí Proces, v divadle DISK hraje hlavní role v Přeletu nad kukaččím hnízdem Bouři a v bytovém divadle H2O se objevuje v inscenacích Láska a porozumění Stojím v řadě.
Daniel Toman, student 2. ročníku, v současné době účinkuje v divadle Viola v inscenaci Skorpios na obzoru a v bytovém divadle H2O v Donu Juanovi Iluzích.

Upozorňujeme diváky, že se při představení používají výrazné zvukové i světelné efekty. Též se v představení v souladu s autorským uměleckým záměrem kouří (cigareta na jevišti je dle vyjádření Ministerstva zdravotnictví rekvizitou). 

zobrazit více

Účinkují

Magdalena Zimová Signora Lucchesi
Jan Sklenář Marco
Samuel Toman Stefano
Eva Hacurová Lina
Štěpánka Fingerhutová Celestina
Jan Vondráček Ottavio
Tomáš Turek Barbieri
Martin Matejka Tonio, zvaný Zio
Pavel Neškudla Adolfo
Miroslav Zavičár Fiordelmondo
Ondřej Rychlý Guido
Tomáš Weisser/Daniel Toman Pierino
Renáta Matějíčková/Berenika Anna  Mikeschová Susanna  
Miroslav Zavičár Kočí

Fotogalerie Ceny vstupenek

Aktuální počet repríz 7 Premiéra 23. 9. 2021 Sdílet

Ceny vstupenek

Cena vstupenky do zóny I (1.-6. řada přízemí, 1. řada balkon): 350 Kč
Cena vstupenky do zóny II (7.-12. řada přízemí, 2. řada balkon): 280 Kč
Cena vstupenky do zóny III (13.-16. řada přízemí, 3.-4. řada balkon, ochoz): 190 Kč
Cena zlevněné vstupenky pro studenty a seniory: 190 Kč ve II. zóně a 140 Kč ve III. zóně
(počet zlevněných vstupenek je omezený a poskytují se pouze do zóny II a III)

Vstupenky pro ZTP a ZTP/P: 1 Kč na vyhrazená místa
(na balkoně je prostor pro 2 vozíčkáře a jejich doprovod, nosnost plošiny 200 kg)