Divadlo v Dlouhé, Dlouhá 727/39, 110 00 Praha 1

Od 15. 7. do 15. 8. 2021 je pokladna zavřená. V běžném provozu (ve všední dny od 12 do 19 hod.) se otevře v pondělí 16. 8.

NOVINKY DO VAŠEHO E-MAILU

S nadějí i bez ní + Ela, Hela a stop

Divadelní kavárna - nečíslováno

S nadějí i bez ní + Ela, Hela a stop

Režie Hana Burešová   Dramaturgie Štěpán Otčenášek

Vítězná hra loňského ročníku Ceny Alfréda Radoka + bonus

Scénické čtení

Tomáš Vůjtek 
S NADĚJÍ I BEZ NÍ 
                 +
Václav Havel
ELA, HELA A STOP

 

Dokumentární drama S nadějí i bez ní, jež loni zvítězilo v dramatické soutěži o Cenu Alfréda Radoka, vychází především z pamětí manželky popraveného „vlastizrádce“ Rudolfa Slánského, která je zároveň hlavní postavou hry. Kromě ní ve hře vystupují ještě První a Druhý, kteří hrají vyšetřovatele a všechny další postavy, jež sehrály v tragickém životě přesvědčené soudružky Josefy Slánské nějakou úlohu.

„Je to silné, otrasné, šokujúce a do najmenších detailov autentické svedectvo o jednej etape komunizmu, ktoré sa ´chladnokrvne´ drží faktov, a práve preto má silný dramatický účinok.“ (Martin Porubjak)                                                                                                

Inscenované čtení Vůjtkovy hry připravila Hana Burešová s Danielou Kolářovou, Jiřím Lábusem a Pavlem Baťkem pro projekt Nové scény Národního divadla a agentury Aura-pont nazvaný Noc českých a slovenských autorů. 8. května 2010 se na něm představily čtyři dramatické texty zaslané do soutěže o Cenu Alfréda Radoka.

Jako bonus uvádíme aktovku Václava Havla Ela, Hela a stop, kterou Hana Burešová původně připravila pro oslavu 80. výročí zahájení divadelní činnosti v budově Divadla v Dlouhé v listopadu loňského roku.

„Elu, Helu a stop napsal Václav Havel na přelomu roku 1960-61 jako samostatný výstup pro „divadelní scénář“ Ivana Vyskočila Autostop. Na jeviště ani do vydání hry se ovšem výstup nedostal a zdálo se, že se ztratil. V roce 2009 se mi původní verzi Autostopu podařilo nalézt. V časopise Divadelní revue, který hříčku publikoval (2009, č. 4), si jí všiml dramaturg Štěpán Otčenášek, a mohlo tak konečně dojít k jejímu nastudování.
Do rozhovoru dvou starších dam zabudoval Havel směřování banálního měšťáckého dialogu k úplnému rozpadu komunikace, čímž předznamenal své budoucí hry.“
(Lenka Jungmannová)

 

zobrazit více

Účinkují

Daniela Kolářová Ona
Pavel Batěk První
Jiří Lábus Druhý
Jaroslava Pokorná Ela
Naďa Vicenová Hela
Pavel Batěk Řidič

Recenze

Aktuální počet repríz 3 Premiéra 13. 1. 2011 Derniéra 23. 2. 2011 Sdílet

Recenze

Tomáš Vůjtek se v dokumentárním dramatu S nadějí i bez ní inspiroval biografickým románem Josefy Slánské Zpráva o mém muži. Neomezuje se přitom na jednoduché černobílé uchopení tématu totalitního režimu v socialistickém Československu, a nahlíží dobu pohledem ženy (Ona) — ilegálně činné komsomolky, prominentní komunistky, pronásledované vdovy a posléze aktivní chartistky, která přese všechno zůstala věrná komunistickému ideálu. V podání Daniely Kolářové, Pavla Baťka a Jiřího Lábuse a v režii Hany Burešové Vůjtkova hra mrazí a šokuje. Na povrch vyplouvají autentická svědectví Josefy Slánské i jiná historická fakta. Struktura textu je komplikovaná, v příběhu dochází k mnohým prostorovým i časovým digresím. Orientaci v ději znesnadňují (ale také výrazně dramatizují) postavy Prvního a Druhého, které často mění svou identitu. Tomáš Vůjtek dokázal umně a působivě spojit realitu a skutečná svědectví v kompozičně důsledně propracovaný tvar, jenž provokuje a nutí diváka k zamýšlení.

(Veronika Štefanová, Divadelní noviny)

popup