Divadlo v Dlouhé, Dlouhá 727/39, 110 00 Praha 1

Pokladna je z důvodu nařízení vlády do odvolání ZAVŘENÁ.

NOVINKY DO VAŠEHO E-MAILU

„Kašlu na to!“, řekla Hortensie

Georges Feydeau

„Kašlu na to!“, řekla Hortensie

Překlad Roman Císař   Úprava Hana Burešová, Štěpán Otčenášek   Režie Hana Burešová   Dramaturgie Štěpán Otčenášek   Scéna David Marek   Kostýmy Hana Fischerová   Hudba Jan Vondráček

Jednorázové uvedení ke Světovému dni divadla 27. března

Světový den divadla se od roku 1962 slaví každoročně 27. března. K jeho letošnímu ročníku jsme pro vás mimo jiné připravili záznam aktovky slavného komediografa Georgese Feydeaua „Kašlu na to!“, řekla Hortensie v režii Hany Burešové. Pustit si ho můžete 27. března od 20.00 zde.

Pavel Tesař byl za hlavní roli zubaře Follbragueta vyhlášen osobností měsíce v Divadelních novinách a získal cenu za herecký výkon na 11. ročníku Grand festivalu smíchu v Pardubicích, kde celá inscenace získala i cenu odborné poroty (původní inscenaci tvořily aktovky dvě - Dáváme děťátku klystýr a „Kašlu na to!“, řekla Hortensie).

U příležitosti letošního Světového dne divadla zveřejňujeme vyjádření režiséra Lukáše Trpišovskéhoa připojujeme se také k apelu Chci znát, kdy hrát, v němž České středisko ITI (Mezinárodního divadelního ústavu) vyzývá k vytvoření jasného plánu pozvolného otevírání kulturních odvětví.

Divadlo a umění jsou nezbytnou součástí regenerace společnosti. Dokud nebude zdravá kultura, nebude zdravá společnost. Žádáme o vytvoření jasného plánu, který pomůže nastartovat tvůrčí dialog navracející do našich životů slova jako radost, krása, fantazie. Žádáme i o vytvoření plánu pro divadelní a taneční školství, aby studenti nemuseli žít v obavách o svou profesní budoucnost. Je nejvyšší čas přemýšlet o tom, co bude za týden, za měsíc, v létě. Masivní testování a postupující očkování musí přinést do společnosti naději, nádech normálnosti a rozumně a s respektem umožnit fungování kultury. Apelujeme na urychlené zahájení odkládaných konzultací s experty Ministerstva zdravotnictví tak, abychom mohli veřejnosti říci nejpozději 27. března, kdy a za jakých podmínek umělec opět potká svého diváka a student svého učitele.

banner-iti-chci-znat-kdy-hrat-1-scaled

Oslavy Světového dne divadla pořádá Mezinárodní divadelní ústav (ITI – International Theatre Institute), nevládní divadelní organizace přidružená k UNESCO. Tento den je příležitostí zamyslet se nad rolí a důležitostí divadla jako umělecké formy a upozornit na význam divadla vlády, politiky a instituce, které zatím neuznaly jeho hodnotu pro lidská společenství i jednotlivce a jeho potenciál pro ekonomický růst. Autorem prvního poselství ke Světovému dni divadla byl Jean Cocteau, v roce 1994 zvolila mezinárodní divadelní komunita jako autora poselství Václava Havla. V letošním roce je autorkou poselství divadelní, filmová a televizní herečka z Velké Británie Helen Mirren, text jejího poselství najdete zde.

zobrazit více

Účinkují

Pavel Tesař Follbraguet
Marie Turková Marcela Follbraguetová
Helena Dvořáková Hortensie
Miloslav König Adrián  
Jiří Wohanka Vildamour
Jaroslava Pokorná Paní Dingue
Magdalena Zimová Kuchařka
Tomáš Turek Leboucq

Aktuální počet repríz 1 Sdílet