Divadlo v Dlouhé, Dlouhá 727/39, 110 00 Praha 1

Pokladna je otevřena ve všední dny od 12 do 19 hod. a dvě hodiny před začátkem představení, pokud se hraje o víkendu či ve svátek.

NOVINKY DO VAŠEHO E-MAILU

Iluze

Ivan Vyrypajev

1.10 h bez pauzy Divadelní kavárna - nečíslováno

Iluze

Překlad Tereza Krčálová   Režie Alžběta Burianová   Dramaturgie David Košťák   Scéna Stella Šonková   Kostýmy Lenka Jabůrková

„Chtěla bych vám povyprávět o jednom manželském páru. Byli to úžasní lidé. Stále spolu. Byl to skutečně naplněný život. Nádherná láska.“

Dva manželské páry, čtyři dlouhé životy prostoupené láskou, padesát dva let a jen jedna krátká chvíle, během níž člověk může zpochybnit všechno to, v co dosud věřil. Před tím, než naposledy vydechne, chce Denni vyřknout vše, co je ještě třeba. Jeho upřímné a láskyplné vyznání ženě vyvolává vzpomínky jak fotografie ze zašlých negativů. A jejich nejasné kontury a neúplnost zmatňují uplynulá léta. Co byla skutečnost? A co pouhá iluze?

Ivan Vyrypajev (*1974) je ruský dramatik, divadelní a filmový režisér, scénárista a herec. V současnosti jeden z nejvýznamnějších představitelů ruské dramatiky. Autor kultovního textu Kyslík, jenž úspěšně převedl i na filmové plátno. Na úspěch Kyslíku navázal texty: Červenec, Bytí č. 2, Iluze a Opilí.

Hry Ivana Vyrypajeva jsou vždy založené na úzkém dialogu s divákem, kterého provokují neustálým přívalem otázek a tajemstvím zahalených výpovědí. Postavy často řeší konflikt mezi každodenní osobní zkušeností a vědomím, že je něco přesahuje. Ve svých textech se nezřídka věnuje otázce víry a její dnešní podoby. Čerpá z různých náboženských filosofií a důmyslně pracuje s biblickými odkazy, které používá v kontextu současného světa. Pracuje s nimi bez přílišného patosu a zbavuje je příliš sevřeného historického kontextu. Mezi Vyrypajevova častá témata patří život, smrt, láska, nenávist a tenká hranice mezi vírou a skepsí.

zobrazit více

Účinkují

Marie Turková První žena
Klára Sedláčková-Oltová Druhá žena
Tomáš Turek První muž
Martin Veliký Druhý muž

Fotogalerie Recenze

Aktuální počet repríz 6 Premiéra 15. 10. 2016 Derniéra 8. 1. 2017 Sdílet