Divadlo v Dlouhé, Dlouhá 727/39, 110 00 Praha 1

Pokladna je otevřena ve všední dny od 12 do 19 h a 2 hodiny před začátkem představení, pokud se hraje o víkendu či ve svátek. 

NOVINKY DO VAŠEHO E-MAILU

Jožko Púčik a jeho kariéra

Ivan Stodola

Divadelní kavárna - nečíslováno

Jožko Púčik a jeho kariéra

Režie Braňo Holiček

Slovenská klasika hraná slovenskými herci

Slovenská klasika hraná slovenskými herci a režírovaná slovenským prasynovcem Slováka Ivana Stodoly

Jožko Púčik a jeho kariéra - hra o poctivosti a její odvrácené straně. Komedie o nástrahách v životě obyčejného úředníčka. Hra o tom, jak je jednoduché ztratit se v labyrintu sociálního systému a ve ztrátě hledat zisk. Co je lepší: starat se o vězně, nebo být vězněm, o kterého je postaráno? Vina či nevina? Komedie či tragédie?

Nový titul slovenské sekce Divadla v Dlouhé

 

Recenze

Aktuální počet repríz 4 Premiéra 15. 4. 2010 Derniéra 22. 6. 2010 Sdílet

Recenze

Kauza Jožko Púčik
(Markéta Dolníčková, Divadelní noviny)

Některé počiny uvedené v Divadle v Dlouhé v rámci cyklu Scénického čtení byly inscenačně nevýrazné, „pouze“ čtené a zaměřené především na představení nového či neznámého textu (Topolova Cesta do Bugulmy, Ferenczové Solitaire.sk), jindy je výsledný tvar téměř plnokrevnou inscenací, což koneckonců dokazuje jeho opakované reprízování či dokonce osamostatnění v nezávislou produkci (tak jsou dodnes mimo prostor Divadla v Dlouhé hrány Švantnerovy Piargy z roku 2004 a Ja malkáč od Ľuba Dobrovody uvedený v roce 2009).

Do této druhé skupiny patří i do prostoru a charakterů rozpracovaná novinka „slovenské sekce“ souboru, scénické čtení hry Jožko Púčik a jeho kariéra. Mladý hostující (a doposud studující) režisér Braňo Holiček v Dlouhé připravil text svého praprastrýce, slovenského dramatika Ivana Stodoly.

Obdobně jako je spřízněn Holiček s dramatikem, jsou v příbuzenském vztahu i Soudkyně a obžalovaný Púčik. Samotný příběh je totiž rámován jako soudní rekonstrukce procesu.

Púčik je až příliš poctivý dobrák, který je neprávem nařčen z krádeže peněz na pracovišti. Vyšetřovací mašinérie a nešťastná shoda okolností jej dožene před soud. Nařčení a důkazy se vrší, vidina spravedlivého rozuzlení se rozplývá. V tu chvíli se rozeznívají absurdní motivy: Púčik, původně chudý úředník v humanitární organizaci, se sám stane jejím klientem. Rodina na této podpoře významně získá, a tak je vlastně Púčikovo věznění žádoucí. Posléze se však podobně nepochopitelnou náhodou jeho kauza rozuzlí a případ dopadne smírem, ba přímo happyendem.

Magdalena Zimová v roli Předsedkyně soudu organizuje rekonstrukci, v níž kvůli „postavové krizi“ hrají členové tribunálu hned několik rolí, občas komentují smysluplnost dané pasáže, jindy vystupují z role a řeší, jak zahrát další postavu. Zimová, herečka drobné postavy, se zoufale až komicky snaží vydobýt autoritu. Jako dívka Vierka přehrává naivitu a koketnost, v úloze Komisaře zase mužnost.

Martin Veliký v titulní roli dobrosrdečného a nepříliš akčního hrdiny je poněkud nevýrazný. Zato se prosazuje jako šťouravý přísedící, který až otravně opravuje slovenštinu svých kolegů (v „reálu“ již dlouho usazených v Praze). Původce intriky, pleticháře Rohatého hraje jako vemlouvavého našeptavače Peter Varga. Poměrně překvapivě propracoval své role Martin Matejka, ať už jako vlezlý a nechutný úředník Adam nebo jako zvrácený soudní lékař stižený zálibou v psychiatrických diagnózách. Příjemně překvapil i hostující Andrej Polák, který vystoupil v ženských rolích s vyhroceně afektovaným přehráváním.

Příběh není komplikovaný a tak není divu, že se režie držela nadsázky a hravosti. Všechny postavy jsou výrazně stylizované, naivní a někdy i přiznaně křečovité. Toto scénické čtení sice prezentuje v Česku dosud nehraný text (napsaný již v roce 1930), divák si ale spíše než zážitek z dramaturgické jedinečnost odnese příjemný dojem, že inscenace baví nejen jeho samotného, ale také herce.