FESTIVAL 13+, nultý ročník, 2007

FESTIVAL 13+, nultý ročník, 2007

Festival se konal v termínu od 17. listopadu 2007 do 21. listopadu 2007

Od 17. do 21. listopadu 2007 se v Divadle v Dlouhé konal nultý ročník nového festivalu pro žáky a studenty od 13 let výše, který jsme nazvali 13+, festival pro nejkritičtější diváky. Kromě dvou představení domácího divadla byl program sestaven z nejzajímavějších inscenací pro danou věkovou kategorii z mimopražských divadel a prostor dostali i studenti DAMU. Na osm festivalových představení přišlo celkem 2 850 diváků a průměrná návštěvnost dosáhla 99,8%.

 

Nultý ročník zahájili 17. listopadu 2007 (na Mezinárodní den studentstva) studenti DAMU, kteří uvedli absolventské inscenace John Sinclair a Mužské záležitosti. Po představení následoval koncert v kavárně Merkur, kde zahrála jazzrocková kapela Velmi krátké vlny, jejímž zpěvákem je nový člen Divadla v Dlouhé Miloslav König. Další festivalový program tvořily Tři sestry ostravského Divadla Petra Bezruče, Tajný deník Adriana Molea z královéhradeckého Divadla DRAK a obě pratchettovské inscenace Divadla v Dlouhé (Soudné sestry a Maškaráda).

 

Hrálo se dopoledne pro školy, odpoledne pro Klub mladého diváka a večer pro veřejnost. Žáci a studenti měli zvýhodněné festivalové vstupné 110 Kč a po každém večerním představení se losovaly zajímavé ceny od sponzorů festivalu (Billabong, Student Agency, Miss Sporty, Red Bull a mnoho dalších).

 

Divadlo v Dlouhé hraje pro děti a mládež pravidelně a každé jaro pořádá festival Dítě v Dlouhé, který je určen především mladším a nejmladším divákům, od 4 do 12 let. Každoročně však do programu zařazujeme i několik inscenací pro teenagery, tj. pro věkovou skupinu 13-19 let. Inscenace pro tyto nejkritičtější, ale zároveň velmi vnímavé diváky má ve svém stálém repertoáru jak Divadlo v Dlouhé, tak řada mimopražských divadel, což nás vedlo k myšlence pořádat samostatnou přehlídku právě pro diváky od 13 let výše.