Festival 13+, 9. ročník, 2018

Festival 13+, 9. ročník, 2018

Festival se konal v termínu od 9. ledna 2018 do 14. ledna 2018

V neděli 14. ledna skončil v pražském Divadle v Dlouhé 9. ročník nesoutěžní divadelní přehlídky nejen pro teenagery Festival 13+. Program nabídl osm představení, která vidělo 2 429 převážně mladých diváků, návštěvnost dosáhla úžasných 97% a i ohlasy přímo v divadle byly výborné. Celou přehlídku průběžně reflektovali a všechna uvedená představení fundovaně recenzovali studenti Divadelní vědy na svém blogu Divědové na blogu.

Většinu programu tvořila v Praze poprvé uvedená představení mimopražských divadel, zahájení a závěr patřily hostitelskému divadlu, které uvedlo premiéru komorní inscenace Ghost Protocol v režii Lindy Duškové a nové hudební retro Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a ¾ v režii Miroslava Hanuše. Vedle této britské verze nelehkého dospívání se v programu festivalu objevila i neméně známá varianta americká - Mládí v hajzlu v podání Divadla Petra Bezruče z Ostravy. Následovaly dvě různorodé autorské adaptace klasických textů - Gazdina roba Gabriely Preissové v úpravě a režii Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka (Divadlo Alfa, Plzeň) a Hrubínovu Romance pro křídlovku v režii Miroslava Hanuše (Městské divadlo Kladno), kterou doplnila velmi zajímavá a přínosná beseda s diváky po představení. Páteční a sobotní večer pak naplnily dva dosti bizarní a nekorektní autorské tituly - Atomová kočička Tomáše Dianišky (Divadlo F. X. Šaldy, Liberec) a loutkový komiks v podání čerstvých absolventů DAMU Goon: Krvavá pomsta!

Všechny letošní festivalové tituly vycházely z původních autorských textů, dramatizací či úprav a mladé publikum tak seznámily se současnou inscenační praxí i s možnostmi různorodých dramatických, prozaických i poetických textů.

Autorem plakátu a dalších výtvarných prvků byl Michael Vácha, jehož kreslené vtipy se objevovaly na Facebooku Divadla v Dlouhé po celou dobu konání festivalu.

Festival 13+ pořádá Divadlo v Dlouhé za přispění svého zřizovatele hl. m. Prahy a s podporou Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury. Všechna festivalová představení se zaměřují na publikum v teenagerovském věku, což je v domácí divadelně-festivalové nabídce zcela výjimečné. Výjimečné je i festivalové vstupné pro studenty 100 Kč.

Program festivalu

Út 9. 1. 19.00 Krátká Dlouhá ST[ART] – premiéra
S. Bouquet & F.-X. Rouyer Ghost Protocol
Vybaven chytrými hodinkami, čipovým náramkem, inteligentním tričkem, každý z nás může být definován seznamem čísel nebo svojí pozicí v rámci určitých souřadnic. Čísla jsou čím dál přesnější, osamostatňují se a stávají se hmatatelnými. Můžou existovat i sama o sobě, nezávisle na nás? Současná francouzská hra zpracovává téma sledování těl, hranic a identit.

St 10. 1. 19.00 Divadlo Alfa, Plzeň
G. Preissová, T. Jarkovský, J. Vašíček Gazdina roba
Drama mladé, silné ženy, která navzdory nepřízni osudu a slabostem svým i svého okolí tvrdošíjně zápasí o právo vzít svůj život do vlastních rukou. Nová úprava novely a hry Gabriely Preissové v nastudování tvůrčího týmu, který už diváky dokázal oslovit svými osobitými interpretacemi klasických děl.

Čt 11. 1. 10.00 Městské divadlo Kladno
F. Hrubín Romance pro křídlovku
Křehký příběh první lásky i prvního setkání se smrtí. Hlavní hrdina – mladík Vojta prožívá na prázdninách první sexuální dobrodružství s místní podivínkou Tonkou i první skutečné milostné vzplanutí s Terinou, dívkou od kolotoče. Prožijte spolu s námi atmosféru vlahých letních nocí, křehkých vzpomínek i bláznivou jízdu na kolotoči.

Čt 11. 1. 19.00 + Pá 12. 1. 10.00 Divadlo Petra Bezruče, Ostrava
C. D. Payne Mládí v hajzlu
kultovka všech teenagerů / kojencům pod 13 a gerontům nad 30 let vstup zakázán / jak sbalit holku? / můj milý deníčku aneb nick a jeho dick / nic pro stydlivky a outlocitný duše...

Pá 12. 1. 19.00 Divadlo F. X. Šaldy, Liberec
T. Dianiška Atomová kočička
V pokoji číslo 512 se dnes v noci dějí podivné věci. Prostitutka Lujza prožije svou noční můru, když jen o vlas unikne smrti. Mixér se točí, i když není připojen k elektřině. Studenti jsou v nebezpečí, jde po nich šílenec, který sbírá lidské malíčky. Navíc se zdá, že za všechno je zodpovědný starý kocour. Jak z toho ven? Jediným řešením se zdá být automatická pračka, jejíž buben rotuje rychlostí světla.

So 13. 1. 19.00 IDDQD, Praha
D. Kranich, A. Týmal, J. Strýček Goon: Krvavá pomsta
Krvavá komiksová jízda plná krve, komiksový poetiky a jízdních řádů. Jediný představení, který překousne i tvůj pubertální brácha. Tak bacha! Přiď se přesvědčit, že život není spravedlivej, násilí plodí násilí a alkohol tvý problémy nevyřeší. BANG!

Ne 14. 1. 19.00 Divadlo v Dlouhé
Sue Townsendová Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a ¾
Hudební retro inscenace s živým doprovodem herecké kapely Divadla v Dlouhé. Rok a čtvrt dospívání Adriana Molea, britského puberťáka. Nejtěžší okamžiky v životě, které zažil každý z nás - dětství mizí v dáli, hormony se bouří, rodiče se rozvádějí a navíc ty problémy s pletí…