Festival 13+, 7. ročník, 2015

Festival 13+, 7. ročník, 2015

Festival se konal v termínu od 20. října 2015 do 24. října 2015

7. ročník divadelní přehlídky nejen pro teenagery  
Pod záštitou ministra kultury ČR Daniela Hermana
Výběr z nejlepších mimopražských inscenací pro mládež

Festivalové vstupné pro studenty 100 Kč

13+_banner

V sobotu 24. října v pražském Divadle v Dlouhé skončil 7. ročník divadelní přehlídky nejen pro teenagery - FESTIVAL 13+. Festival se konal pod záštitou ministra kultury ČR Daniela Hermana a pražskému publiku představil výběr z nejlepších inscenací pro mládež, které v poslední době vznikly v převážně mimopražských profesionálních divadlech věnujících se tvorbě pro tuto specifickou věkovou skupinu. Přijely soubory z Ústí nad Labem, Kladna, Uherského Hradiště, Hradce Králové, Liberce a Brna, které hrály dopoledne pro školy a večer pro Klub mladých diváků i pro veřejnost. Festivalová představení vidělo 2 063 diváků, což představuje 90% návštěvnost. Festival zahájil i zakončil nový titul komorní dramaturgické řady hostitelského divadla Vykřičené domy (původně rozhlasovou hru Davida Drábka připravil tým studentů DAMU - Kristýna Kosová, Adam Svozil a Petr Vítek).

Doprovodný program festivalu letos nabídl besedy s tvůrci a výtvarné workshopy. Po představení ústeckého Činoheráku Kopanec následovala velmi zajímavá debata o představení i jeho širších souvislostech za účasti režiséra Michala Skočovského a ředitele společnosti ARA ART Davida Tišera. Po představení brněnské Reduty Duchovní smrt v Benátkách pak proběhla beseda s tvůrci inscenace dramatikem S.d.Ch., režisérkou Barbarou Herz a dramaturgyní Ilonou Smejkalovou, nejen o inscenaci samotné, ale i o dramatické soutěži Alfréda Radoka a uvádění nových dramatických textů obecně. V pátek a v sobotu odpoledne se konaly workshopy kresleného komiksu a fotokomiksu (pixilace), jejichž výstupy byly posléze zveřejněny na facebooku divadla. Workshop kresleného komiksu vedla autorka výtvarné stránky letošního festivalu Karolína Plachá, workshop pixilace (fotokomiks) připravila ilustrátorka loňského ročníku festivalu Dítě v Dlouhé Alžběta Beránková. Karolína Plachá byla navíc autorkou sedmidílného divadelního komiksu, který jsme postupně zveřejňovali rovněž na facebooku.

Festival 13+ pořádá Divadlo v Dlouhé za přispění svého zřizovatele hl. m. Prahy a s podporou Ministerstva kultury a Nadace Život umělce. Všechna festivalová představení i doprovodný program se zaměřují na publikum v teenagerovském věku, což je v domácí divadelně-festivalové nabídce zcela výjimečné. Výjimečné je i festivalové vstupné pro studenty 100 Kč.

Program festivalu                                                         

Út 20. 10. 19.00 a So 24. 10. 20.00
Divadlo v Dlouhé - Krátká Dlouhá, premiéra
David Drábek Vykřičené domy
„Spolu se všemi těmi věcmi, co si odsud odnesete, se nadobro vytratí i ona!“
Režie Adam Svozil a Kristýna Kosová

St 21. 10. 10.00
Činoherák Ústí, Ústí nad Labem
Andres Veiel, Gesine Schmidt Kopanec
Tři mladí náckové, jedna bezbranná oběť a 450 lhostejných vesničanů.
Režie Michal Skočovský
Po představení beseda

St 21. 10. 19.00 a Čt 22. 10. 10.00
Městské divadlo Kladno
David Adjmi Marie Antoinetta
Tragická fraška o dramatických osudech rakouské princezny, která shodou neuvěřitelných historických okolností vešla do dějin jako poslední královna Francie.
Režie Daniel Špinar         

Čt 22. 10. 19.00
Slovácké divadlo, Uherské Hradiště
Anne Franková Deník Anne Frankové
Křehký a jímavý příběh německé židovské dívky Annelies Marie „Anne“ Frank, jejíž posmrtně vydaný deník se stal nejčtenější knihou na světě.
Režie Zoja Mikotová      

Pá 23. 10. 10.00ivadlo DRAK, Hradec Králové
T. Jarkovský - R. Scott - J. Vašíček Amundsen kontra Scott
Příběh o dobytí jižního pólu, jak jej ve svém strhujícím deníku zaznamenal Robert Scott, je poctou jedné velké porážce.
Režie Jakub Vašíček

Pá 23. 10. 19.00
Studio Palmoffka, Praha + Divadlo F. X. Kalby, Liberec
Blog 1 000 věcí, co mě serou 1 000 věcí, co mě serou aneb Tvoje bába je komedie
Kultovní internetový blog, nositel prestižní ceny Křišťálová lupa, konečně na divadle. 
Režie František Xaver Kalba

So 24. 10. 17.00
Národní divadlo Brno / Reduta
S. d. Ch. Duchovní smrt v Benátkách
Jaké kompromisy musí člověk přijmout, aby nemusel navždy spočinout ve stavu duchovní smrti, nivelizován jak Polsko ledovcem?
Režie Barbara Herz
Po představení beseda