Dítě v Dlouhé 2017

Dítě v Dlouhé 2017

Festival se konal v termínu od 29. března 2017 do 2. dubna 2017

V neděli 2. dubna skončil 19. ročník festivalu pro děti a jejich dospělé Dítě v Dlouhé, který v pražském Divadle v Dlouhé probíhal od 29. března. Tato soutěžní přehlídka mimopražských divadel hrajících pro děti a mládež nabídla pražskému publiku devět představení a tři výtvarné dílny konané v rámci doprovodného programu. Celkem festival navštívilo 3 073 převážně dětských diváků, a to jak dopoledne se školou, tak večer a o víkendu s rodiči, prarodiči či Klubem mladých diváků.

Festival letos opět rozdal dvě ceny. Diváckou Cenu Vojty Šálka, o níž rozhoduje hlasování dětských diváků, získala inscenace Batosnění (Damúza, Praha, režie Monika Kováčová) a odbornou Cenu Dítko udělili studenti Katedry Divadelní vědy FF UK inscenaci Bratři Lví srdce (Divadlo Polárka, Brno, režie Jan Cimr). Studenti zároveň celý festival průběžně reflektovali na svém blogu Divědové a na facebooku, kde bude zveřejněn souhrnný článek se všemi publikovanými příspěvky i podrobné odůvodnění rozhodnutí poroty.

batosneni_247x247   bratri_247x247
Batosnění                                                   Bratři Lví srdce         

Začátek festivalu letos poznamenaly dvě náhlé změny – hned první představení v podání libereckého Naivního divadla muselo být změněno kvůli úrazu v souboru a místo původně ohlášené inscenace Komáři se ženili se hrál náhradní titul Velbloud, ryba, slepice. Další den bylo v ohrožení představení kladenského Divadla Lampion Uhlíř, princ a drak, které se nakonec odehrálo jen díky záskoku na poslední chvíli. Oběma divadlům děkujeme, že se s nečekanou situací vyrovnala a nenechala na holičkách dohromady téměř 900 dětí.

Výtvarnou podobu letošního ročníku vytvořila ilustrátorka Karla Kučerová, která nechala rozkvést festivalové logo a nakreslila ilustrace ke všem představením. Z jednotlivých výtvarných prvků pak vznikl černobílý plakát, nabízející prostor pro fantazii malých i větších diváků, kteří s jeho pomocí vymysleli, vybarvili a napsali své vlastní příběhy. Obdobným způsobem pak pracovaly děti pod vedením Karly Kučerové i ve výtvarných workshopech Vylosuj si pohádku.

Devatenáctý ročník festivalu Dítě v Dlouhé nabídl představení pro opravdu všechny věkové kategorie (včetně batolat) v provedení divadel z Liberce, Plzně, Kladna, Brna, Ostravy, Prahy a Hradce Králové. Vedle zřizovatele Divadla v Dlouhé, jímž je hl. m. Praha, podpořilo festival Ministerstvo kultury ČR
a Státní fond kultury ČR.

Program festivalu DÍTĚ V DLOUHÉ 2017

Dopolední představení pro školy
Středa 29. 3. 10.00 Velbloud, ryba, slepice / Naivní divadlo Liberec

Čtvrtek 30. 3. 10.00 Uhlíř, princ a drak / Divadlo Lampion, Kladno

Pátek 31. 3. 10.00 Nastupovat! Děják z rychlíku / Divadlo loutek Ostrava

Večerní představení pro veřejnost

Středa 29. 3. 19.00 Lékařem proti své vůli / Divadlo Alfa, Plzeň

Čtvrtek 30. 3. 19.00 Bratři Lví srdce / Divadlo Polárka, Brno

Pátek 31. 3. 19.00 Medvědi / Klicperovo divadlo, Hradec Králové

Víkendový program pro děti a jejich dospělé

Sobota 1. 4.        11.00 Batosnění / Damúza, Praha

                           14.00 Workshop fotokomiksu se Zuličníky

                            17.00 O bílé lani / Divadlo Drak, Hradec Králové

Neděle 2. 4.        13.30 a 16.15 Workshop Vylosuj si pohádku

                            15.00 Živá voda / Divadlo J. K. Tyla, Plzeň