Dítě v Dlouhé 2016

Dítě v Dlouhé 2016

Festival se konal v termínu od 1. června 2016 do 5. června 2016

Dite_mail
Pod záštitou primátorky hl. m. Prahy Adriany Krnáčové

V neděli 5. června skončil 18. ročník soutěžní přehlídky mimopražských divadel hrajících pro děti a mládež Dítě v Dlouhé. Devět festivalových představení a dvě výtvarné dílny navštívilo celkem 2 112 převážně dětských diváků.

Festival udělil dvě ceny, oceněná divadla jsou však tři, neboť divácké hlasování o Cenu Vojty Šálka má tentokrát vítěze dva, což se stalo poprvé v osmnáctileté historii festivalu. Stejné absolutní hodnocení 1,00 (čili všechny odevzdané hlasy „líbilo“) získala představení Ošklivé káčátko královéhradeckého Divadla U staré herečky a Spadla klec! plzeňského Divadla Alfa.

Novinkou letošního ročníku je odborná Cena Dítko, kterou udělili studenti Katedry Divadelní vědy FF UK, a to inscenaci Filmmakeři českobudějovického Malého divadla. Studenti zároveň celý festival průběžně reflektovali na svém blogu Divědové a na facebooku, vedle recenzí všech představení natáčeli také reakce diváků i další rozhovory. V souhrnném článku najdete odkazy na všechny publikované příspěvky i podrobnější odůvodnění rozhodnutí poroty.

Udělením cen festival Dítě v Dlouhé ještě neskončil úplně, neboť jsme ještě vylosovali vítěze pátrací hry, která se během celého festivalu konala přímo v Divadle v Dlouhé, a na začátku příští sezony budou vyhlášeni vítězové výtvarné soutěže, pořádané ve spolupráci s Národní galerií, která je všem malým výtvarníkům otevřena až do 30. června.

Obě soutěže byly součástí doprovodného programu festivalu, který nabídl také dvě výtvarné dílny (multimediální Stíny stínů a rukodělnou Dřevěnou dílnu), oblíbené prohlídky zákulisí a víkendový jarmark ve všech prostorách divadla. Fotogalerii si můžete prohlédnout zde.

Výtvarná stránka letošního ročníku, jejíž autorkou je loutkářka a scénografka Bára Hubená, pracovala se zvířecími hrdiny, jejichž počet a výběr souvisí se znameními čínského zvěrokruhu. Výsledkem byl hravý festivalový katalog, v němž jsou jednotlivá znamení zvěrokruhu postavena před různé úkoly, které jim malí diváci mají pomoci vyřešit.

Inspirací byla jednak výstava monumentálních bronzových plastik současného čínského umělce Aj Wej-weje, která až do konce prázdnin probíhá před Veletržním palácem, jednak legenda o vzniku znamení. Podle ní Buddha pozval zástupce zvířecí říše na společnou hostinu, aby zdůraznil jednotu a rovnost všech živých tvorů. Dostavilo se dvanáct zvířat, která překonala své vrozené pudy a vyslyšela výzvu. Buddha je pak odměnil tím, že každému z nich svěřil vládu nad jedním kalendářním rokem. A tak jako Buddha pozval na svou hostinu všechna zvířata, tak jsme i my pozvali všechny diváky bez rozdílu věku, vkusu či zkušeností, na hostinu divadelní.

Všechny festivalové tituly spojovalo téma jinakosti, odlišnosti, odchylky od normy. Zcela explicitně je vyjádřeno v Andersenově Ošklivém káčátku, ale do jisté míry se objevuje ve všech festivalových inscenacích. Princezna Turandot se vymyká z normy, když nechce poslechnout svého císařského otce a vdát se, Kocour v botách je výjimečný nejen tím, že chodí obutý, ale hlavně tím, že je chytřejší než jeho pán. Propojení hrdinové Nekonečného příběhu Bastien a Atrej se od svých vrstevníků liší každý jinak, ale oba velmi výrazně. Smolíček má na jinakost zaděláno už svou rodinnou situací - vychovává ho táta Jelen se strejdou Daňkem. Do běžného průměru nezapadá ani agilní policejní elév poručík Vitásek (Spadla klec!), ani trpěný otloukánek s nečekaným básnickým talentem (Kapela jede!). Tučňáci, kteří se dostanou na Noemovu archu ve třech, ačkoliv je určena jen pro páry, se také liší od běžné populace. A konečně film jako fenomén i jeho tvůrci, čili Filmmakeři, jsou rovněž představiteli hledání nových cest. Je-li jinakost prokletí, nebo dar, nebo obojí, pomůže divákům možná zjistit právě náš festival.

18. ročník festivalu Dítě v Dlouhé nabídl devět představení pro nejrůznější věkové kategorie, která přijely zahrát soubory z Hradce Králové, Mostu, Českých Budějovic, Liberce, Plzně, Kladna či Pardubic. Vedle zřizovatele Divadla v Dlouhé, jímž je hl. m. Praha, podpořilo festival Ministerstvo kultury ČR
a Státní fond kultury ČR.

Program festivalu DÍTĚ V DLOUHÉ 2016

St 1. 6. 10.00 Princezna Turandot (T. Jarkovský, J. Vašíček)
Divadlo Drak, Hradec Králové Režie J. Vašíček

Čt 2. 6. 10.00 Kocour v botách (Ch. Perrault - J. Jelínek)
Divadlo rozmanitostí, Most Režie J. Jelínek

Čt 2. 6. 19.00 Filmmakeři (Janek Lesák a kol.)
Jihočeské divadlo, České Budějovice Režie J. Lesák

Pá 3. 6. 10.00 Kapela jede! (V. Peřina)
Naivní divadlo Liberec Režie M. Homolová

Pá 3. 6. 19.00 Spadla klec! (T. Jarkovský, J. Vašíček)
Divadlo Alfa, Plzeň Režie J. Vašíček

So 4. 6. 11.00 Ošklivé káčátko (H. Ch. Andersen - T. Jarkovský)
Divadlo U staré herečky, Hradec Králové Režie J. Vyšohlíd

So 4. 6. 12.30 Stíny stínů
Multimediální výtvarný workshop ve spolupráci s Národní galerií

So 4. 6. 15.00 Nekonečný příběh (M. Ende)
Divadlo Lampion, Kladno Režie B. Mazúch

Ne 5. 6. 11.00 Z tajného deníku Smolíčka Pé
Studio Damúza, Praha Režie J. Vašíček

Ne 5. 6. 12.30 Dřevěná dílna
Rukodělný výtvarný workshop s Bárou Hubenou

Ne 5. 6. 15.00 Tučňáci na arše (U. Hub)
Východočeské divadlo, Pardubice Režie M. Pecko