Divadlo v Dlouhé, Dlouhá 727/39, 110 00 Praha 1

Pokladna je otevřena ve všední dny od 12 do 19 hod. a dvě hodiny před začátkem představení, pokud se hraje o víkendu či ve svátek.

NOVINKY DO VAŠEHO E-MAILU

Past na myši

Agatha Christie

2.00 h včetně pauzy Hlavní sál

Past na myši

Režie Jan Borna   Výprava Jaroslav Milfajt   Dramaturgická spolupráce Štěpán Otčenášek

Dva pohádkové dny v zasněženém penzionu s první dámou světové detektivky.

Agatha Christie, nejslavnější detektivní autorka všech dob a také nejpřekládanější anglická autorka, bývala už za svého života nazývána „královnou detektivky“ a „první dámou zločinu“. Sama své knihy charakterizovala jako „něco mezi křížovkou a štvanicí, při které se můžete hnát po stopě a sedět přitom pohodlně doma ve fotelu.“ Napsala více než 70 románů a 20 povídkových sbírek. Past na myši je nejznámější z jejích patnácti divadelních her. Vznikla na objednávku stanice BBC, která v roce 1947 požádala Agathu Christie o napsání rozhlasové hry u příležitosti osmdesátých narozenin královny Mary (babičky dnes vládnoucí královny Alžběty II.). Po odvysílání Tří slepých myšek (Three Blind Mice), jak se hra původně jmenovala, se Agatha rozhodla vytvořit i povídku a divadelní hru. Děj příběhu se odehrává v nově otevřeném penzionu manželů Ralstonových, kam vedou stopy dávného zločinu. Ze hry se stal trhák, byla přeložena do 25 jazyků, její inscenace v Londýně se stále uvádí, a to nepřetržitě od 25. listopadu 1952. Agatha Christie byla trvající popularitou Pasti na myši poněkud překvapena. „Myslím, že je to opravdu výjimečné,“ řekla, „ale koneckonců je pořád spousta penzionů a spousta vražd.“

zobrazit více

Účinkují

Lenka Veliká Mollie Ralstonová
Jan Vondráček Giles Ralston
Pavel Tesař Kryštof Wren
Jaroslava Pokorná Paní Boyleová
Jiří Wohanka Major Metcalf
Marie Turková Slečna Casewellová
Vlastimil Zavřel Pan Paravicini
Tomáš Turek Detektiv seržant Trotter

Fotogalerie Recenze Ceny vstupenek

Aktuální počet repríz 28 Premiéra 12. 1. 2002 Derniéra 27. 12. 2005 Sdílet

Recenze

„Klasický detektivní příběh „ze staré dobré Anglie“ se sice hraje na konvenčně realistické scéně, ale desítky drobných detailů jej posouvají k poetice na jakou jsme v Dlouhé zvyklí (...) Na celé tři hodiny se divák ocitá ve světě, který možná vzdáleně připomene realitu, ve své podstatě je však světem hravé a půvabné pohádky.“ (Ivan Matějka, Hospodářské noviny)

„Velká péče je věnována tvorbě sugestivní atmosféry: od neutrálního východiska, jehož poklid narušuje jen rozhlasová zpráva o vzdáleném zločinu a zhoršující se povětrnostní situace, přes drobné nesrovnalosti spojené s pobytem hostů až ke stavu bezprostředního ohrožení všech (kromě jednoho, leč koho?) neznámým vrahem.“ (Zdeněk Hořínek, Týden)

„Aniž inscenaci ochudili o napětí, neodpustili si ovšem drobné žertíky, které spolu s hravým přístupem všech protagonistů nesou inscenaci na lehounké a příjemné vlně humoru. Pavel Tesař v roli rozevlátého neurotického mladíka se chytne příznačně do pastičky na myši, nepříjemnou dámu lze vyštvat ze salonu hudbou Stravinského, svědkové vypovídají za obří lupou a za oknem strašidelně i legračně krákají pohádkoví krkavci.“ (Eva Jeníková, Večerník Praha)

„Režisér Jan Borna nastudoval se souborem pražského Divadla v Dlouhé populární Past na myši Agathy Christie v žánrovém klíči detektivky pro děti. Zní to trochu nezvykle, dokud nepřijmeme premisu, že všichni, kdo si rádi hrají, trochu se bojí a ještě raději fantazírují, zůstávají dětmi až do smrti.“ (Richard Erml, MF Dnes)

Ceny vstupenek


Počet prodávaných míst: 424
Cena vstupenky do zóny I (1.-6. řada přízemí, 1. řada balkon): 190 Kč
Cena vstupenky do zóny II (7.-12. řada přízemí, 2. řada balkon): 160 Kč
Cena vstupenky do zóny III (13.-16. řada přízemí, 3.-4. řada balkon, ochoz): 130 Kč
Cena zlevněné vstupenky pro studenty a seniory: 100 Kč
(počet zlevněných vstupenek je omezený a poskytují se pouze do zóny II a III)
Vstupenky pro ZTP a ZTP/P: zdarma (pro vozíčkáře a jejich doprovod je k dispozici 12 míst na balkoně)
Na dopolední představení pro školy a víkendová rodinná představení od 15 hodin platí jednotné vstupné 70 Kč a neposkytují se slevy