Divadlo v Dlouhé, Dlouhá 727/39, 110 00 Praha 1

Pokladna je otevřena ve všední dny od 12 do 19 hod. a dvě hodiny před začátkem představení, pokud se hraje o víkendu či ve svátek.

NOVINKY DO VAŠEHO E-MAILU

Dopisy Olze

Václav Havel

2.00 h včetně pauzy Hlavní sál vstupenky

Dopisy Olze

Scénář a režie . SKUTR   Scéna Jakub Kopecký   Kostýmy Simona Rybáková   Hudba Petr Kaláb

EN

…o klopotném hledání sebe sama…

Derniéra v říjnu 2023

První scénické uvedení dopisů Václava Havla z vězení z let 1979–1983

 

Milá Olgo,
mezi tisíci podivuhodnými událostmi, které tvoří zázrak bytí a jeho dějin, má nepochybně zcela převratný význam událost, kterou jsem tu nazýval vznikem či ustanovením lidského „já“.(Václav Havel, 4. 9. 1982 věznice Plzeň – Bory)

První scénické uvedení dopisů Václava Havla z vězení z let 1979 - 1983 jako připomenutí člověka, který vstoupil nejen do světových dějin, ale i do našich životů a srdcí.
Inscenace Dopisy Olze navazuje volně na inscenaci Sen v červeném domě, která se inspirovala tvorbou T. S. Eliota a Samuela Becketta. Václav Havel je logickým pokračovatelem těchto velikánů světové literatury jako spisovatel, filozof i dramatik.
Divadelně–pohybovo–hudební tvar asociativního rozvíjení textu dopisů o vnitřním světě člověka uprostřed životní zkoušky v malém prostoru vězení s nikdy nekončící přítomností dalších spoluvězňů a reflexe našeho vztahu k fenoménu Václava Havla navazuje na podobnou tradici poetických projektů Divadla v Dlouhé.

"O žádném jiném období v Havlově životě nevíme tolik jako o jeho životě ve vězení. Samozřejmě postrádáme detailnější záznamy o jeho svářečské práci, o dost jednotvárném jídelníčku a dalších drobnostech vězeňského života. Pokud však šlo o život vnitřní, málokdy se někdo věnoval sebezpytu tak důkladně a zaznamenal ho tak výmluvně jako Havel v dopisech Olze."

Michael Žantovský

"Z dopisů vznikla nakonec prazvláštní kniha, dodnes mi není jasné, co to vlastně je: soubor esejů? dokument? dokument o čem vlastně? o mně? o vězení? Kdysi mi to psaní po několik let zachraňovalo život a dávalo mu nějaký smysl; co to však může znamenat pro jiné a mimo vězeňský svět? O vězení tam není nic a jako filosofie? Svět je zaplaven tisíci daleko čtivějších a pravděpodobně pronikavějších knih od skutečných filosofů, kteří nemuseli psát rychle a v hluku a mohli citovat ze všech knih světa. Přiznám se, že obdivuji každého, kdo tuto knihu přečetl celou a kdo jí rozuměl; já sám už dnes mnoha jejím pasážím prostě nerozumím. A setkám-li se tu a tam s někým, komu ta kniha skutečně něco dala, kdo v mém klopotném vězeňském hledání sebe sama nalezl kus svého vlastního hledání a kdo to přečetl nejen s porozuměním, ale dokonce s určitým pohnutím, jsem tím vždy znovu hluboce dojat – možná víc než ten nejpohnutější čtenář – vyslovuji za to dotyčnému svůj obdiv a dík."

Václav Havel

Děkujeme za spolupráci Knihovně Václava Havla

SKUTR hostem Jana Pokorného na Radiožurnálu

Více se můžete dozvědět v Krátkých hovorech z Dlouhé, kde o inscenaci mluví režisér a dramaturg Lukáš Trpišovský a herec Jan Vondráček. Audioverzi poslouchejte zde nebo v aplikacích  Spotify / iTunes / PodBean, videoverzi si můžete pustit na našem YouTube kanále.

V představení se v souladu s autorským uměleckým záměrem kouří (cigareta na jevišti je dle vyjádření Ministerstva zdravotnictví rekvizitou). Pro jevištní efekt je také používán kouřostroj.

 

Inscenaci uvádíme s anglickými titulky, dobře viditelnými z přízemí.

 

FOTOGRAFIE V TISKOVÉ KVALITĚ

Instagram ikona   Příspěvky k inscenaci najdete na našem Instagramu pod hashtagem #dopisyolze.

zobrazit více

Fotogalerie Recenze Ceny vstupenek Ohlasy

Aktuální počet repríz 40 Premiéra 17. 11. 2018 Vhodné Od 14 let Sdílet

Mohlo by vás zajímat Konec rudého člověka Mistr a Markétka Pravomil

Recenze

O Václavu Havlovi s láskou
Jana Machalická, Lidové noviny

Havlův hlas zní z basy
Kateřina Kykalová, Divadelní noviny

Když byl Havel v base a Šíma v Paříži
Jan H. Vitvar, Respekt

Dopisy Olze: I Václav Havel byl „jen“ člověk
Soňa Hanušová, kulturio.cz

Dopisy Olze tesklivě předvádějí devatero životů velkého kocoura Havla
Jindřich Göth, Deník N

Ceny vstupenek

Cena vstupenky do zóny I (1.-6. řada přízemí, 1. řada balkon): 350 Kč
Cena vstupenky do zóny II (7.-12. řada přízemí, 2. řada balkon): 280 Kč
Cena vstupenky do zóny III (13.-16. řada přízemí, 3.-4. řada balkon, ochoz): 190 Kč
Cena zlevněné vstupenky pro studenty a seniory: 190 Kč ve II. zóně a 140 Kč ve III. zóně
(počet zlevněných vstupenek je omezený a poskytují se pouze do zóny II a III)

Vstupenky pro ZTP a ZTP/P: 1 Kč na vyhrazená místa
(na balkoně je prostor pro 2 vozíčkáře a jejich doprovod, nosnost plošiny 230 kg)  

Ohlasy

"Režijní a scenáristické duo SKUTR se pokusilo o nemožné a tuhle knihu (pro mě jednu z nejněžnějších, jakou jsem kdy četl) převedlo do dramatického tvaru. Hra měla premiéru symbolicky 17. listopadu v Divadle v Dlouhé a patří bezesporu k tomu nejlepšímu, co lze momentálně v českých divadlech vidět. Zájemce o některou z repríz musí počítat s příslovečným potměšilým rukopisem dua. V jeho tradici si Martin Kukučka s Lukášem Trpišovským z dopisů vybrali především pasáže, které Havlovu zlomovou existenciální zkušenost zaznamenaly v upřímně bezbranné podobě." Jan H. Vitvar, Respekt

"Režijní tandem SKUTR zdramatizoval pro Divadlo v Dlouhé korespondenci Václava Havla z kriminálu Dopisy Olze. Vzniklo obrazově strhující představení, které nabízí hned několik možností uchopení." Jindřich Göth, Deník N

"Tuto nejednoznačnost Havlových listů z kriminálů SKUTR ilustruje, dotváří a potencuje výraznými obrazy, kde hraje roli každý detail, každý pohyb na scéně." Jindřich Göth, Deník N

"Dopisy Olze nejsou a nechtějí být zjednodušující glorifikací. Nedávají jasnou odpověď na kardinální otázku, jaký vlastně byl Václav Havel. Pro zájemce o hlubší ponor do nitra jeho osobnosti ale mohou být ideálním iniciačním momentem." Jindřich Göth, Deník N

"Co herec, to jiná interpretace Václava Havla. Tomáš Turek jej hraje stydlivě, opatrně, s akcentem na typickou havlovskou dikci. Jan Vondráček je divoký v gestech i verbálním projevu, Martin Matejka mu zase propůjčil chlapeckou cudnost a zdrženlivost. Dámská část souboru pak Havla vybavila sarkasmem, ironií a věcností, která byla blízká spíše Olze Havlové. Potlesk náleží především sytému a barevnému projevu Evy Hacurové, která se představí i jako vynikající zpěvačka." Jindřich Göth, Deník N

"Jednoznačně nejsilnější doménou inscenace je však zpěv Evy Hacurové, která se ze zbytku obsazení vyděluje, především ve chvílích, kdy ostatní vytvoří dvojice. Její sametový alt a procítěné podání anglických písní zní stejně lahodně jako Havlův jazyk, intelektuálský a pedantsky spisovný, ale stejně tak plný něžného citu, úzkosti a nejistoty."  Kateřina Kykalová, Divadelní noviny