Divadlo v Dlouhé, Dlouhá 727/39, 110 00 Praha 1

Pokladna je otevřena ve všední dny od 12 do 19 hod. a dvě hodiny před začátkem představení, pokud se hraje o víkendu či ve svátek.

NOVINKY DO VAŠEHO E-MAILU

Dítě v Dlouhé 2022

Dítě v Dlouhé 2022

Festival se konal v termínu od 9. dubna 2022 do 13. dubna 2022

mail_Dite

24. ročník festivalu pro děti a jejich dospělé se po dvou letech konal opět naživo a nabídl program pro děti od dvou let přes školáky prvního stupně ZŠ až po prepubertální kategorii 12+. A samozřejmě také pro dospělé diváky, a to nejen pro ty, kteří přijdou s dětmi, ale pro všechny, které zajímá tvorba mimopražských profesionálních divadel pro dětské a mladé publikum.

Festival tentokrát udělil tři ceny:

  • Vítězem diváckého hlasování a držitelem Ceny Dítko se stala inscenace Naivního divadla Liberec Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! (režie Michaela Homolová). Průměr hodnocení 1,00 znamená, že všichni diváci při odchodu vhodili do hlasovacích schránek lístek „líbilo“, ani jeden „docela líbilo“, ani jeden „nelíbilo“. Gratulujeme!
  • Druhou festivalovou cenou je Cena Jana Borny, kterou uděluje odborná porota, letos ve složení: režisér a pedagog Luděk Horký, režisér Janek Jirků a dramaturgyně Kateřina Studená. Cenu Jana Borny získala inscenace Komodo kladenského Divadla Lampion (režie Jakub Maksymov), volbu poroty odůvodnil Janek Jirků: Člověk znalý divadla, čili divák zkušený, jenž zažil na sedačce časy né vždy bezbolestné, je při návštěvě každého nového představení již ostražitý, a co pak takový člen odborné poroty! Ten už do sálu vstupuje s lehkým úsměvem Jamese Bonda: „Hmm, na mě si jen tak nepřijdou...“ A tu je před ním představení Komodo z Lampionu. Mámivé, hypnotizující jako tichá slova kazatele, zklidňující jako krouživé pohyby kobry. Divák zkušený, člen poroty se přes veškerou ostražitost a výcvik do představení propadá jako do tekutých písků, jako do peřin. Chvilkama se brání, pořád čeká nějaký ten kousanec nudy, ztráty rytmu nebo příběhu… ale místo kousance přichází pohlazení… A za takové náleží Divadlu Lampion ocenění. Za hezkou adaptaci předlohy, řadu nápadů, hravost a krásný přístup k dětem, za režii, koncept, scénografii i herectví. Cena je tedy určena pro všechny zúčastněné.
  • Vedle Ceny Jana Borny se porota rozhodla udělit také zvláštní cenu nazvanou Dítě v tobě, a to Činohernímu studiu Ústí nad Labem za inscenaci Bratrstvo kočičí pracky, kterou ocení nejen děti, ale především dospělí, v nichž inscenace probudí jejich dětské, hravé já. „Oceňujeme též textovou předlohu a energické nasazení všech účinkující,“ dodává Kateřina Studená.

Devět představení festivalu Dítě v Dlouhé 2022 navštívilo celkem 1.879 diváků ve věku již od 13 měsíců, návštěvnost dosáhla 92,93 %. Hrálo se dopoledne pro školy, večer pro všechny zájemce včetně členů Klubu mladých diváků, zahajovací víkend nabídl vedle čtyř představení pro děti všech věkových kategorií také doprovodný program (prohlídky zákulisí, divadelní jarmark a výtvarné workshopy). Výtvarnou stránku festivalu tvořily ilustrace Terezy Bartůňkové, které díky spolupráci s Michalem Poustkou ožívaly v rozšířené virtuální realitě na všech festivalových tiskovinách a plakátech.

Festival se konal za podpory Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury ČR.

Zahajovací víkend 9. a 10. dubna nabídl program pro celé rodiny, a to včetně úplně nejmladších diváků od dvou a tří let. V inscenaci Prostě žába se s Janou Vyšohlídovou (Divadlo U staré herečky) podívali do rybníka mezi pulce, žáby a další vodní i suchozemské tvory, s Naivním divadlem Liberec se projeli mašinkou při vyprávění o pejscích a vlacích Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! Obě inscenace pro nejmenší se už s velkým úspěchem a ohlasem zúčastnily řady festivalů.

Víkendová odpoledne patřila dětem o něco větším, respektive divákům bez omezení věku, protože jak Jenovéfa/Johanes doktor Faust plzeňského Divadla Alfa, tak Do hajan! královéhradeckého DRAKu patří k těm vzácným a kýženým inscenacím, na nichž se pobaví jak ti, jimž jsou primárně určeny, tak jejich starší sourozenci, rodiče či prarodiče a ještě si o svém zážitku mohou dlouho vyprávět. Poetická groteska o usínání Do hajan! je jakožto převážně pohybové a výtvarné divadlo jazykově bezbariérová, a proto jsme ji za symbolickou cenu 1 Kč mohli nabídnout i ukrajinským dětem a jejich dospělým.

Víkend opět tradičně obohatil i doprovodný program v podobě oblíbených prohlídek zákulisí s hereckými průvodci, výtvarných workshopů s ilustrátorkou letošního ročníku Terezou Bartůňkovou a divadelního jarmarku s řadou aktivit pro děti i dospělé. Dětští diváci festivalu dostávali také dárečky od partnerů divadla.

Rovněž nabídka na všední dny myslela na všechny věkové kategorie diváků. Předškoláci se mohli přímo zapojit do dění na jevišti v inscenaci kladenského Lampionu podle knihy Petra Síse Komodo. Pro děti od devíti či od dvanácti let výše hrála dvě brněnská divadla: pro ty mladší uvedla Polárka jevištní verzi známého románu Julese Verna Dva roky prázdnin a pro ty starší Radost vlastní variaci na nejznámější Shakespearovu tragédii Hamlet on the Road. Závěr festivalu patřil Činohernímu studiu Ústí nad Labem s jeho autorským příspěvkem k ikonografii Rychlých šípů, respektive jejich „temné“ protiváze Bratrstvu kočičí pracky.

Víkendový program pro celou rodinu

sobota 9. 4.

11.00 Prostě žába Divadlo U Staré herečky, Hradec Králové
16.00, 16.15 a 16.30 prohlídky zákulisí pro diváky představení Jenovéfa/Johannes doktor Faust
17.00 Jenovéfa/Johanes doktor Faust Divadlo Alfa, Plzeň

ne 10. 4.

11.00 Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! Naivní divadlo Liberec
13.00 a 14.00 DIY workshop Dítě v masce
14.00-15.00 a 15.45-17.00 divadelní jarmark pro diváky představení Do hajan!
15.00 Do hajan! Divadlo DRAK, Hradec Králové                                                                             

Večerní představení

po 11. 4. 19.00 Hamlet on the Road Divadlo Radost, Brno
út 12. 4. 19.00 Dva roky prázdnin Divadlo Polárka, Brno
st 13. 4. 19.00 Bratrstvo kočičí pracky Činoherní studio, Ústí n. Labem

Dopolední představení pro školy

út 12. 4. 10.00 Hamlet on the Road Divadlo Radost, Brno
st 13. 4. 10.00 Komodo Divadlo Lampion, Kladno