Divadlo v Dlouhé, Dlouhá 727/39, 110 00 Praha 1

Pokladna je otevřena ve všední dny od 12 do 19 h a 2 hodiny před začátkem představení, pokud se hraje o víkendu či ve svátek. 

NOVINKY DO VAŠEHO E-MAILU

Dítě v Dlouhé 2018

Dítě v Dlouhé 2018

Festival se konal v termínu od 18. dubna 2018 do 22. dubna 2018

dite_mail_maly
Jubilejní 20. ročník soutěžní přehlídky pro dětské publikum Dítě v Dlouhé probíhal od středy 18. do neděle 22. dubna v pražském Divadle v Dlouhé. Závěrečný koncert písní z rodinných inscenací hostitelského divadla Dětské písně z Dlouhé byl uveden mimo soutěž, takže v jeho průběhu mohli být vyhlášeni letošní vítězové. Držitelem Ceny Vojty Šálka, udělované na základě hlasování diváků, se stala inscenace Bruncvík aneb Jak lev do znaku přišel v podání Jihočeského divadla z Českých Budějovic (scénář a režie Jiří Jelínek).

Odbornou Cenu Dítko, kterou od roku 2016 udělují studenti Divadelní vědy FF UK Divědové, získaly letos rovnou dvě inscenace - Pozor, děti, přijela k nám pouť! mosteckého Divadla rozmanitostí (režie Jiří Ondra) a Bílý tesák Divadla DRAK z Hradce Králové (scénář, režie a dramaturgie Jakub Vašíček a Tomáš Jarkovský). Odůvodnění tohoto rozhodnutí najdete zde a reflexi všech festivalových představení na blogu Divědů.

Jedenáct festivalových představení v podání devíti většinou mimopražských souborů vidělo více než 3 200 převážně dětských diváků, kteří přišli dopoledne se školou, odpoledne s Klubem mladých diváků, večer nebo o víkendu s rodiči či prarodiči. Svůj titul si na festivalu mohli vybrat diváci všech věkových kategorií, od půlročních batolat po hravé dospělé, a výborná návštěvnost potvrdila, že o divadlo pro děti malé i větší je i po dvaceti letech od založení festivalu Dítě v Dlouhé stále zájem.

Mnohé inscenace letošního ročníku festivalu vyprávěly příběhy podceňovaných outsiderů, kteří často prokáží víc kuráže, chytrosti nebo slušnosti než ostatní postavy. Maličký Tobiáš Lolness se během okamžiku stane psancem a jedinou nadějí na záchranu svých rodičů i celého stromu, v němž jeho lid žije. Proti bohatému, mocnému a populárnímu Jo Mitchovi zdánlivě nemá šanci, a přece se nevzdá. Bílý tesák je psancem mezi psy i mezi lidmi, neumí se přizpůsobit životu ve smečce, ani se nedokáže stát domácím mazlíčkem. Sám musí najít svou vlastní cestu. Komár Zdenda se hned během prvního letu dostane do ohrožení života a musí najít a zachránit svou unesenou nevěstu. Nejmladší ze tří bratrů-motorkářů (Tři siláci na silnici), na kterého zbyla nejpomalejší motorka, nakonec zachrání nejen oba své bratry, ale i nevěsty pro všechny tři. Ustrašený Jeníček v sobě najde víc odvahy než jeho škodolibá sestra Mařenka, která ho tak dlouho straší, až se začne sama bát (Pozor, děti, přijela k nám pouť!). Ani Bruncvík zpočátku není oním rytířem bez bázně a hany, který má českému národu vrátit hrdost na národní znak. S novým životem v neznámé zemi s rozdílnou kulturou, přírodou i jazykem se musel vypořádat tibetský chlapec Odzer (Jola)…

Svým způsobem se toto téma dá vztáhnout i na celý festival, respektive na divadlo pro děti jako takové. Vedle „velké“ činohry pro dospělé je divadlo pro dětské diváky vnímáno ne snad přímo jako méněcenné, ale mnohdy jako méně důležité, jemuž stačí menší prostor, menší pozornost v médiích a koneckonců i menší rozpočet. Přitom inscenace připravené poctivě, s náležitou péčí věnovanou textu, scéně, kostýmům, hudbě, herectví a všem dalším složkám mohou dětem přinést opravdu hluboký zážitek, umocněný sounáležitostí v hledišti. Právě takové inscenace se festival Dítě v Dlouhé snaží každý rok nabídnout a díky práci kolegů v mimopražských divadlech se mu to – snad – daří už dvacátým rokem.

Autorkou ilustrací v katalogu a dalších výtvarných prvků letošního festivalu byla Veronika Bratrychová, která zároveň vedla výtvarnou dílnu na víkendovém jarmarku. Motivy z katalogu, který dětem představil nejrůznější divadelní profese, se objevily i na festivalových plackách, notýscích a baloncích, které zaplnily Divadlo v Dlouhé i přilehlou pasáž.

20. ročník festivalu Dítě v Dlouhé se konal pod záštitou ministra kultury Ilji Šmída a podpořilo jej Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR a Státní fond kultury ČR.

Program festivalu

Středa 18. 4.      

10.00 Jola / Taneční studio Light, Praha

14.00 Jola – zadáno pro KMD

19.00 Pozor, děti, přijela k nám pouť! / Divadlo rozmanitostí, Most

Čtvrtek 19. 4.    

10.00 Tobiáš Lolness / Divadlo J. K. Tyla, Plzeň

19.00 Bílý tesák / Divadlo DRAK, Hradce Králové

Pátek 20. 4.       

10.00 Komáři se ženili / Naivní divadlo Liberec    

19.00 Tři siláci na silnici / Divadlo Alfa, Plzeň

Sobota 21. 4.    

9.30 + 11.00 Jak dělá ryba / Divadlo Polárka, Brno  

15.00 Bruncvík aneb Jak lev do znaku přišel / Jihočeské divadlo, České Budějovice

Neděle 22. 4.    

15.00 Dětské písně z Dlouhé - koncert