Divadlo v Dlouhé, Dlouhá 727/39, 110 00 Praha 1

Pokladna je otevřena ve všední dny od 12 do 19 h a 2 hodiny před začátkem představení, pokud se hraje o víkendu či ve svátek. 

NOVINKY DO VAŠEHO E-MAILU

22. sezona Divadla v Dlouhé

22. sezona Divadla v Dlouhé

V sezoně 2017/18 pro vás chystáme tři premiéry na velkém jevišti, dvě komorní inscenace v divadelní kavárně a oba festivaly pro děti, teenagery i dospělé.

Premiéry 22. sezóny 2017/18

Sue Townsendová Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a ¾

„Láska a big beat jsou to jediné, co mě chrání před šílenstvím.“

Úprava, texty písní a režie Miroslav Hanuš Scéna Nikola Tempír Kostýmy Hana Fischerová Hudební aranžmá a nastudování Milan Potoček

Hudební retro inscenace podle světového bestselleru Sue Townsendové vyhlášeného „nejhumornější anglickou knihou desetiletí“. Matka Pauline, otec George a syn Adrian Moleovi. A také jejich babička May s radikálními názory. Na první pohled normální rodinka. Vedle toho krásná a inteligentní spolužačka Pandora, která je Adrianovou múzou v pokusech o poezii. Rok a čtvrt dospívání Adriana Molea, britského puberťáka. Nejtěžší okamžiky v životě, které zažil každý z nás - dětství mizí v dáli, hormony se bouří, rodiče se rozvádějí a navíc ty problémy s pletí… Přijďte se podívat na novou inscenaci s živým doprovodem herecké kapely Divadla v Dlouhé.
Hrají Martin Matejka, Pavel Tesař, Jaroslava Pokorná, Marie Turková, Eva Hacurová, Jiří Wohanka, Jan Meduna, Marie Poulová, Čeněk Koliáš, Milan Potoček, Pavel Lipták, Tomáš Makovský
Premiéra 8. listopadu 2017

Sofoklés Élektra

Po deseti letech od premiéry Senekovy Faidry se režisérka Hana Burešová a dramaturg Štěpán Otčenášek vracejí k antice.

Úprava Hana Burešová a Štěpán Otčenášek Režie Hana Burešová Dramaturgie Štěpán Otčenášek Hudba Aleš Březina Scéna Martin Černý Kostýmy Hana Fischerová

Sofoklovo drama se odehrává v Mykénách sedm let po Agamemnónově hrůzné vraždě, kterou spáchala jeho manželka Klytaiméstra se svým milencem Aigisthem. Élektra nepřestává lkát po zemřelém otci, je však osamělá ve svém žalu i odporu proti vrahům a uchvatitelům trůnu, kteří ji ponižují a utlačují. Na rozdíl od sestry Chrysothemis, která ji nabádá, aby přijala svůj úděl a podrobila se mocným, není Élektra schopná kompromisu či přetvářky a stahuje se raději do izolace; touží jen po návratu bratra Oresta, který by pomstil otce a vrátil jí i Mykénám svobodu a důstojnost. Pro Klytaiméstru je dceřin odpor a synův návrat z vyhnanství noční můrou, a proto uvítá jako osvobození náhlou zvěst o synově smrti i následné zoufalství Élektry. Nikdo však netuší, že jde o lest - Orestés se tajně vrátil do Mykén, aby podle pokynu božské věštby pomstu uskutečnil. Dá se Élektře poznat a s její pomocí zabije matku i Aigistha.
Lidské vášně a city se po staletí nemění, určité činy však v různých dobách získávají tu kladné, tu záporné znaménko. S posunem nábožensko-etických hodnot za dva a půl tisíce let od svého vzniku Sofoklovo drama provokuje stále palčivými otázkami, zda je možné násilím ukončit násilí a nastolit spravedlivý řád, zda pomsta, byť sebevíc oprávněná, může vskutku přinést očistu a omluvit i matkovraždu.
Hrají Eva Hacurová, Petra Špalková, Marie Poulová, Pavel Neškudla a další.
Premiéry 22. a 24. března 2018

Sen v červeném domě

Režie SKUTR         

Autorský projekt tandemu SKUTR na pomezí koncertu a divadla vycházející z poezie Samuela Becketta, T. S. Eliota  a dalších

Samuel Beckett popisuje prostor našeho pobytu tady a teď. T. S. Eliot tento prostor ještě více určuje jako konkrétní a neuchopitelný. Červený dům je tedy prostor. V tomto místě se ocitáme my, naše vzpomínky, myšlenky, ale i postavy dávných příběhů. Přicházíme ohmatat prostor červeného domu. Přicházíme, odcházíme a něco nalézáme po předešlých a něco zas zanecháváme následujícím.
Premiéra 8. června 2018

Krátká Dlouhá / Slovenská sekce

Viliam Klimáček Muži sa minuli

S mužmi je ťažko, bez nich ešte ťažšie.

Režie kolektiv Hudba Milan Potoček

Keď som pred rokom v Bratislave pri Dunaji, ani nie sto metrov od Slovenského národného divadla pil kávu, bavil som sa s režisérkou Soňou Ferancovou, čo nemá rada na mužoch. Vyrozprávala mi životy svojich kamarátok a ja som vedel, že nová hra je už na svete, akurát chýba maličkosť – napísať ju. Dal som si pár mesiacov pauzu a počas troch dní som vychrlil túto čiernu komédiu o manželstve. O tom, že s mužmi ťažko, bez nich ešte ťažšie. Sledujeme v nej tri veľmi turbulentné vzťahy: ex modelku a jej bohatého podnikateľa, bývalú pankáčku a jej pobožného manžela a nakoniec submisívnu ženu, týranú vlastným partnerom. V hre je všeličo naopak – traja muži hrajú všetky ženy a všetkých mužov stvárňuje jedna herečka, čím si hádam zachovajú odstup od svojej postavy. A to je dobre, pretože, ako hovorí štatistika, najviac manželských vrážd sa deje v kuchyni, kde je vždy po ruke nejaký nôž z kvalitnej ocele. Viliam Klimáček
Hrají Magdalena Zimová, Peter Varga, Martin Veliký a Tomáš Dianiška
Premiéra 10. září 2017 v divadelní kavárně

Krátká Dlouhá / ST[ART]

Stéphane Bouquet & François-Xavier Rouyer Ghost Protocol

Zmenší jedno pohlazení krysy váš pocit pohodlí o polovinu? 

Překlad a režie Linda Dušková

Vybaven chytrými hodinkami, čipovým náramkem, inteligentním tričkem, každý z nás může být definován seznamem čísel nebo svojí pozicí v rámci určitých souřadnic. Čísla jsou čím dál přesnější, osamostatňují se a stávají se hmatatelnými. Můžou existovat i sama o sobě, nezávisle na nás? Současná francouzská hra Ghost Protocol zpracovává téma sledování těl, hranic a identit.
Linda Dušková absolvovala v roce 2013 režii na katedře alternativního divadla na DAMU, pod vedením Lukáše Trpišovského a Martina Kukučky (SKUTR). Po státnicích odjela do Paříže na umělecký doktorát v oboru režie, který obhájila v roce 2016. V posledních letech pracovala především ve Francii, v Čechách letos uvedla inscenaci Sandman, která měla premiéru v květnu v divadle NoD. Kromě divadla ji zajímá performance a výtvarné instalace, režijně se podílí na hudebních koncertech skladatelky Lary Morciano a spolupracuje s muzeem Louvre, pro které tvoří zvukové imerzní instalace (Musée sonique).
Premiéra 9. ledna 2018 v divadelní kavárně

Festival 13+
9. ročník přehlídky nejen pro teenagery, 9. – 15. ledna 2018

Nesoutěžní přehlídku inscenací pro mladé diváky zahájíme premiérou komorní inscenace Ghost Protocol v režii Lindy Duškové, která spadá do řady Krátká Dlouhá / ST[ART]. Závěr festivalu pak bude patřit novému rodinnému retro muzikálu v režii Miroslava Hanuše - Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a ¾. Vedle této britské verze nelehkého dospívání se v programu festivalu objeví i varianta americká (Mládí v hajzlu, Divadlo Petra Bezruče, Ostrava).

Dítě v Dlouhé
20. ročník festivalu pro děti a jejich dospělé, 18. – 22. dubna 2018

Jubilejní 20. ročník soutěžní přehlídky pro dětské publikum přinese opět výběr z nejlepších nových inscenací pro děti menší i větší, od batolat po hravé dospělé. A také doprovodný program včetně oblíbeného divadelního jarmarku s výtvarnými dílnami, soutěžemi, prohlídkami zákulisí apod.

I v letošní sezoně chceme během festivalů spolupracovat se studenty Divadelní vědy FF UK Divědy, kteří na svém blogu a facebooku zveřejňují průběžnou reflexi i závěrečné hodnocení.